Hradozámecká noc přilákala na Mnichovo hradiště stovky lidí

foto Hradozámecká noc přilákala 29. srpna 2020 do zámku Mnichovo Hradiště stovky lidí.

M. Hradiště (Mladoboleslavsko) - Hradozámecká noc přilákala do zámku Mnichovo Hradiště, kde se koná hlavní program této celorepublikové akce, přes osm stovek lidí. O noční prohlídky je velký zájem, na řadě objektů jsou vyprodané. Jde o příležitost vidět hrady a zámky v trochu jiném světle a navíc se stále častěji připojují i památky jiných subjektů než Národního památkového ústavu (NPÚ), řekla ČTK ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Podle předběžných informací k 23:30 přišlo na letošní Hradozámeckou noc přes 15.300 návštěvníků.

Fotogalerie

Celkem se do Hradozámecké noci letos zapojilo přes osm desítek památek z celé České republiky. Kromě 60 státních jsou mezi nimi také dvě desítky památek soukromých nebo provozovaných jinými institucemi, například kraji či obcemi. Podle Gabriely Froňkové Douskové z Národního památkového ústavu ještě nejsou k dispozici údaje o návštěvnosti z některých objektů, které nejsou ve správě NPÚ. Nejvíce návštěvníků přišlo na Valtický zámek, 1200. Loni se do Hradozámecké noci zapojilo 96 památek a přišlo přes 28.000 lidí. Kromě pandemie koronaviru mělo na pokles počtu návštěvníků zřejmě vliv i deštivé počasí.

Národní památkový ústav letošní 11. ročník věnoval rodu Valdštejnů. Jeho zástupci přijeli i do Mnichova Hradiště, kde byla dnes zpřístupněna rozšířená expozice u hrobky Albrechta z Valdštejna. Podle ředitelky se NPÚ většinou snaží zasadit zahájení akce na méně známou památku, aby se návštěvníkům představily i objekty, které mají své hodnoty, ale nejsou tak atraktivním cílem jako třeba Český Krumlov, Konopiště a další dlouhodobě nejnavštěvovanější památky.

Dalším kritériem výběru "vlajkové lodi" pro Hradozámeckou noc je souvislost s rodem, kterému se NPÚ věnuje v rámci celoročního programu, což jsou letos právě Valdštejnové.

Kromě nočních prohlídek jsou v mnichovohradišťském zámku připravená například hudební vystoupení, dobová módní přehlídka, projížďky kočárem a program vyvrcholí barokním ohňostrojem ve 23:00. V zámku a na nádvoří se návštěvníci setkávají s celkem šesti desítkami postav v dobových kostýmech.

Podle Goryczkové mají večerní prohlídky úplně jinou atmosféru a památka při nich dostává zcela jinou dynamiku. Doslova v jiném světle se představují interiéry i architektura, poznání navíc oživují zážitky zprostředkované kostýmovanými průvodci včetně historických scének.

Ačkoliv jsou noční prohlídky přístupné menšímu počtu návštěvníků a přípravu Hradozámecké noci ovlivnila i nejistota související s pandemií koronaviru, podařilo se zajistit velmi pestrý program. "Je strašně důležité, obzvlášť v těžké době, kdy společnost je zmítána těmito věcmi, přinést něco hezkého, příjemného, krásného, kultivovaného a podporovat kulturu touto formou," dodala ředitelka.

Barokní zámecký areál Mnichovo Hradiště patřil Valdštejnům až do roku 1946. Ve zdejší kapli sv. Anny jsou uloženy ostatky slavného vojevůdce třicetileté války Albrechta z Valdštejna.

Světelná show na zámek ve Valči přilákala přes sto lidí 

se studiem Multilab z plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara připravil pro diváky audiovizuální program v zahradách před zámkem. O světelnou show, která od června doprovází i výstavu soch barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, je na zámku zájem, řekl ČTK kastelán Tomáš Petr.

"Studenti a učitelé ze Západočeské univerzity v Plzni si připravili experimentální světelnou a videomappingovou show, která je doplněna hudbou s barokními motivy. Organizátoři je budou během večera různě měnit," řekl Petr. Projekce dnes večer nasvítila průčelí zámku, kašnu i kopie Braunových soch, které jsou umístěny v zahradách.

Zpřístupněný je dnes kromě zahrad i zámek, kde jsou připravené prohlídky s lucernami. Speciální projekci mohou lidé zhlédnout i v lapidáriu v objektu bývalé kovárny, kam se začátkem roku přesunuly originály Braunových soch z kláštera v Kladrubech. Organizátoři je také doplnili zvukovými a světelnými efekty.

Podle kastelána je Valeč vhodným místem pro pořádání světelné show. Je zde totiž minimální světelný smog, uvedl. Zámek pořádá Hradozámeckou noc již po několikáté. Loni byla akce zaměřená na vzácné netopýry žijící v rozsáhlém labyrintu zámeckých pivovarských sklepů.

Hradozámecká noc je už tradičním vyvrcholením letní návštěvnické sezony v památkách. Do akce se letos zapojilo přes osm desítek památek z celé České republiky. Kromě Valče si noční prohlídky v Karlovarském kraji přichystal také zámek Kynžvart, a to v podobě netradičních komentovaných prohlídek letního sídla knížete Václava Klementa Metternicha. Národní památkový ústav (NPÚ) letošní 11. ročník věnoval rodu Valdštejnů. Hlavní program této celorepublikové akce se koná na zámku Mnichovo Hradiště.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď