Hradozámecká noc přilákala 20.000 lidí, zájem byl vyšší než v minulých letech

foto Ilustrační foto - Na zámku v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se uskutečnila 31. července 2021 Hradozámecká noc.

Praha - Letošní Hradozámeckou noc, která se konala v noci na neděli a na památkách uzavřela letošní hlavní turistickou sezonu, navštívilo přes 20.000 lidí. Do 13. ročníku se zapojilo 80 památek, 60 z nich je ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ). ČTK to sdělila mluvčí NPÚ Klára Veberová. Ve srovnání s minulými ročníky byla návštěvnost vyšší v průměru o 3500, dodala. Akce nabídla zájemcům kostýmované prohlídky, noční program i rytířské turnaje. Centrem letošního dění byl státní hrad a zámek Český Krumlov.

Letošní Hradozámeckou noc navštívilo podle mluvčí 20.341 návštěvníků. "V období před covidem, tedy v roce 2019, byla návštěvnost přes 27.000 návštěvníků, nicméně bylo zapojeno o 16 objektů více než letos. Letošní 13. ročník byl tak velice úspěšný, co se návštěvnosti týče," uvedla Veberová.

Téma letošního programu NPÚ byl Rok šlechtických slavností. Sobotní večer v Českém Krumlově se nesl v duchu barokních zahradních slavností za doprovodu živé hudby, zážitkové gastronomie či scénického představení s pyrotechnickými efekty.

V brněnské vile Stiassni se návštěvníci díky kostýmovaným prohlídkám mohli přenést do doby těsně před nuceným exilem židovské rodiny Stiassni. Hrané kostýmové prohlídky byly také v pražské Invalidovně a v dalších objektech po celé zemi. Kromě zábavného doprovodného programu byly velkým lákadlem otevřené prostory památek, které jinak nejsou běžně přístupné.

Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Kromě toho, že spravuje stovku památkových objektů ve vlastnictví státu, z nichž většina je přístupná veřejnosti, je také garantem odborné památkové péče. Poskytuje odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, metodicky působí na sjednocení přístupů při záchraně a rozvíjení hodnot památkového fondu na území ČR, jehož soupis také vede.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 2. února 2023

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď