Hradozámecká noc o víkendu láká na sedm desítek památek

foto Ilustrační foto - Hradozámecká noc na zámku ve Valči na Karlovarsku nabídla návštěvníkům 29. srpna 2020 v zahradách před zámkem audiovizuální show s videomappingem.

Praha - Desítky památek v netradičním čase nabídne k návštěvě Národní památkový ústav při další Hradozámecké noci. Namísto na konci léta se letos uskuteční uprostřed prázdnin, v noci ze soboty 31. července na neděli 1. srpna. Hlavní program se letos odehraje na hradě Pernštejn, který připomene dobu osvícenské šlechty. ČTK o tom dnes informovala mluvčí NPÚ Jana Hartmanová.

Památky nabídnou noční prohlídky, divadelní, hudební i taneční vystoupení či prohlídky běžně nepřístupných prostor. Speciální program ve večerních a nočních hodinách nabídne v rámci Hradozámecké noci přes 50 hradů, zámků a dalších památek ve správě NPÚ a 20 památek soukromých či provozovaných jinými institucemi.

Na Pernštejně se část programu uskuteční v obnovené vrchnostenské zahradě, začne v 18:00 a vyvrcholí ohňostrojem ve 22:00. Za 250 korun nabídne návštěvníkům pouliční divadlo, půjčovnu historických kostýmů, přehlídku módy z přelomu 18. a 19. století, ukázky sokolnictví, školu žonglování nebo procházku rozsvícenou zahradou. Další část programu bude na nádvoří hradu a zahrnuje třeba videomapping a ohnivou show.Vstupné na obě části programu je 350 korun.

Z památek ve správě NPÚ se do Hradozámecké noci zapojí také třeba Zahrady pod Pražským hradem, kde si návštěvníci mimo jiné mohou vyzkoušet lukostřelbu. Na zámku Hluboká nad Vltavou bude výstava historických automobilů, na zámku Sychrov varhanní koncert. Zájemci mohou vyrazit také do letního kina na hrad Švihov nebo navštívit běžně nepřístupné prostory na zámku Lysice.

Bohatý program včetně ohnivé show nabídne také hrad Šternberk, pozorovat hvězdy či vyrazit na prohlídku hradu pouze za svitu baterky lze na hradě Litice. Z památek spravovaných jinými subjekty se zapojí například zámky Loučeň a Červený Hrádek, klášter Broumov či brněnská Jurkovičova vila. Seznam všech zapojených památek a kompletní program Hradozámecké noci je na webu NPÚ.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 27. září 2021

Očekáváme v 3:00 13°C

Celá předpověď