Hradecké zastupitelstvo odsouhlasilo kontroverzní slučování škol

foto Škola, třída, učebna, školní lavice, studium - ilustrační foto

Hradec Králové - Hradecké krajské zastupitelstvo po více než čtyřhodinové diskusi schválilo kontroverzní slučování středních škol zřizovaných krajem. Vedení kraje krok zdůvodnilo nízkým počtem žáků a potřebou úspor. Podle zástupců samospráv, škol a opozičních zastupitelů je návrh nekoncepční a nebyl dostatečně neprojednán. Změny se dotknou 21 středních škol a učilišť, z nichž vznikne deset subjektů.

Kraj argumentuje tím, že střední školy v loňském školním roce nabízely dohromady 9278 míst, z posledních ročníků základních škol přitom vyšlo jen 4158 žáků. "Škola by měla být jasněji profilovaná, můžeme ji více specializovat, budeme potřebovat méně učitelů odborných předmětů," zdůvodňovala rozhodnutí před novináři náměstkyně hejtmana pro školství Martina Berdychová (Východočeši).

"S námi nikdo nejednal ... To, co paní Berdychová připravila, jsou nesmysly," kritizoval starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr (STAN).

Kroky směřující ke sjednocení středních škol a učilišť by měly vést ke snížení celkového počtu nabízených míst v prvních ročnících středních škol o 1987 míst. Vedení kraje slibuje, že zůstane zachována výuka na všech stávajících místech. Krajskou koalici tvoří ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice STAN a Východočechů a TOP 09.

Jednání zastupitelů přihlížely desítky žáků a učitelů středních škol. Při zdůvodňování projektu před hlasováním se v sále vícekrát ozval pískot.

Marcela Jirmanová ze Střední průmyslové školy, střední odborné školy a střední odborného učiliště Nové Město nad Metují upozornila, že kvalita výuky klesá. "Obáváme se o předměty, které vyučujeme, které jsou v kraji velmi populární. Obáváme se, že přijdeme o obory, které dlouho vyučujeme. Zastupitelům bych poradila, aby vzali rozum do hrsti a zaměřili se na to, co je dobré pro žáky a co je dobré pro jejich děti, případně pro jejich vnoučata," řekla před hlasováním Jirmanová.

Dlouhodobý záměr vzdělávání v kraji pro období 2016 až 2020, který schválilo krajské zastupitelstvo v březnu 2016, počítá se snížením počtu středních škol zřizovaných krajem při nezvyšování počtu středních škol jiných zřizovatelů či jejich kapacit. Vedle slučování škol, což je proces, při němž je jedna organizace nástupnická, dojde v pěti případech ke splynutí, kdy vzniknou zcela nové organizace. Podle vedení kraje těmito kroky dojde k jasnému oborovému zaměření jednotlivých škol. Kraj chce vytvořit i ekonomicky stabilní síť středních škol.

Na území Královéhradeckého kraje působí 87 středních škol a 12 vyšších odborných škol, z čehož kraj zřizuje 64 středních škol a devět vyšších odborných škol. Královéhradecký kraj je demograficky nejstarší region České republiky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď