Hrad Windsor zpřístupní pro veřejnost unikátní zahradu

foto Zámek Windsor.

Londýn - Hrad Windsor, který je jedním ze sídel britské královny Alžběty II., otevře po více než 40 letech pro veřejnost zahradu v části nazvané Východní terasa. Na hradě Windsor strávila panovnice posledních několik měsíců během pandemie covidu-19, následně se přesunula do Skotska. Turisté budou moci zahradu, která vznikla kolem roku 1820, navštívit během víkendů v srpnu a v září, napsala agentura Reuters.

V zahradě se nyní nachází asi 3500 keřů růží, které byly vysázeny okolo hlavní fontány. V celém prostoru se mísí různé styly, podle toho, jak v minulosti sloužil různým panovníkům.

"První zahrada zde byla vytvořena v roce 1824 během vlády krále Jiřího IV. Předtím, již od středověku, se tady nacházel obranný příkop," uvedl Richard Williams, správce hradu Windsor. Dodal, že za vlády krále Karla II. v 17. století vznikly v místě dnešní zahrady i dráhy na kuželky, protože tehdejší šlechta hrála kuželky velmi ráda.

Zahrady u hradu Windsor prošly následně rozsáhlými změnami a rekonstrukcí za vlády královny Viktorie a prince Alberta v 19. století. Jejich nynější vzhled, vytvořený roku 1971, má ale na svědomí princ Philip, manžel současné královny Alžběty II.

Hrad Windsor, který nechal v 11. století postavit Vilém Dobyvatel, leží západně od Londýna. Současná královna Alžběta II. strávila na hradě část dětství, neboť její matka se sem uchýlila za druhé světové války. Po válce se královská rodina vrátila do Londýna, ale Windsor zůstal Alžbětiným oblíbeným sídlem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď