Hrad v pondělí oznámí vystavení korunovačních klenotů

foto Ilustrační foto - Korunovační klenoty Svatováclavská koruna, žezlo i jablko ve Vladislavském sále Pražského hradu (na snímku z 15. ledna 2018).

Praha - Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o vystavení korunovačních klenotů. Oznámen bude termín a také "mimořádné místo", na kterém se tak stane. Zástupci hradu se vyjádří i k výsledku vědeckého průzkumu Svatováclavské koruny. V tiskové zprávě to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Pražský hrad zároveň uvedl, že letos v říjnu byly korunovační klenoty krátkodobě vyzvednuty z Korunní komory katedrály sv. Víta. "Událost se uskutečnila v době vojenského střežení Pražského hradu a z důvodu mimořádných bezpečnostních opatření v utajovaném režimu. Přítomni byli zástupci držitelů klíčů od Korunní komory," uvedl Ovčáček. Klíčníků je celkem sedm, vedle prezidenta je mezi nimi například premiér či předsedové Parlamentu.

Podle informací ČTK se tak stalo v říjnu během noci, kdy je Pražský hrad uzavřen a vojensky střežen. Klenoty byly sneseny do kaple sv. Václava, kde se mimo jiné uskutečnil dlouhodobě plánovaný restaurátorský a vědecký průzkum korunovačních klenotů.

Pondělní tiskové konference, která se uskuteční v katedrále sv. Víta, se zúčastní vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář, pražský arcibiskup Jan Graubner nebo ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák, který byl pověřen řízením Správy Pražského hradu. Ovčáček slibuje oznámení termínu, mimořádného místa i způsobu vystavení korunovačních klenotů a zveřejnění nových fotografií.

Představeny budou také výsledky vědeckého výzkumu, který se týká otázky přítomnosti trnu údajně pocházejícího z Kristovy trnové koruny ve Svatováclavské koruně. Po posledním vystavení klenotů v lednu 2018 a jejich očištění Pražský hrad avizoval, že se zvažuje další zkoumání koruny a její prohlédnutí rentgenem, který by ověřil, zda v ní je trn uložen, jak uvádí nápis na křížku. Při dřívějším zkoumání nalezen nebyl.

Klenoty, mezi něž patří Svatováclavská koruna, královské žezlo a královské jablko, jsou uschovány v trezorové skříni Korunní komory svatovítské katedrály. Vystaveny mohou být pouze v areálu Pražského hradu. V minulosti pro vystavení sloužila katedrála, Vladislavský sál, bazilika sv. Jiří nebo Plečnikova a Karlova síň.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď