Výstava na Hradě ukazuje krásný sloh a seznamuje s Václavem IV.

foto Komentovaná prohlídka výstavy Český a římský král Václav IV.: Gotické umění krásného slohu kolem roku 1400 se uskutečnila 15. srpna 2019 v Císařské konírně na Pražském hradě. Na snímku je kopie původních korunovačních klenotů Karla IV., otce Václava IV.

Praha - Místa spojená s životem Václava IV., uměleckořemeslné práce gotiky 14. a 15. století, architekturu i liturgické předměty představuje výstava v Císařské konírně na Pražském hradě. Připomíná 600. výročí úmrtí českého a římského krále, syna Karla IV., v jehož stínu někdy bývá tento panovník skryt. Výstava Český a římský král Václav IV.: Gotické umění krásného slohu kolem roku 1400 bude přístupná od pátku do 3. listopadu. Na 16. srpna připadá den Václavova úmrtí.

Fotogalerie

Výstava je podle autorů jednou z hlavních letošních kulturních událostí na Pražském hradě, shromáždilo se na ní mnoho zápůjček z Evropy i ze zámoří. Jeden z nich, historik umění Jan Royt, dnes novinářům řekl, že tehdejší umělecký styl vznikající na přelomu 14. a 15. století, byl veskrze mezinárodní. Krásný sloh byl založen na spojení smyslové a duchovní stránky zobrazovaného života. V malířství a sochařství se rozvinul typ izolované, štíhlé, esovitě prohnuté postavy s kultivovaným výrazem ve tváři a s vyváženou ladností bohatě řaseného roucha. Umění kolem roku 1400 dokládají sochy madon a piety z tuzemských i zahraničních sbírek.

Výstava začíná seznámením s osobností krále, jeho manželkami, jeho styky i s jeho složitou osobností, která podle hlavního autora výstavy Jaroslava Sojky byla stejně složitá jako situace v říši, mezi Anglií a Francií, na papežském stolci, na univerzitě a v zemích Koruny české. Král se těšil ze svých hradů, lovu a krásy umění, jeho velkou oblibou byly iluminované rukopisy, jak uvidí diváci na výstavě. Václav i jeho žena Žofie byli velkými zastánci Jana Husa, což také dokládá výstava.

Video: Výstava na Hradě seznamuje s Václavem IV.
15.08.2019, 20:18, autor: Hynek Beran, zdroj: ČTK

Začíná ale ukázkou korunovačních klenotů, představuje architektonické fragmenty ze svatovítské katedrály, která v době Václavově ještě neměla dokončenou hlavní klenbu. Návštěvníci uvidí kopie reliéfů z triforia v katedrále, kam se běžně nelze dostat, či nově zhotovenou kopii konzole s motivem Adama a Evy. Ta také běžně není vidět, neboť se nachází za oltářem, kopie vznikla na 3D tiskárně a restaurátoři ji kolorovali.

Z významných výpůjček návštěvníci uvidí Sedleckou a Velkobítešskou monstranci, relikviář sv. Markéty z Břevnovského kláštera, poprsí sv. Petra a Pavla z Arcibiskupského paláce v Praze, univerzitní žezlo Humboldtovy univerzity v Berlíně nebo jezdecké sedlo z Metropolitního muzea v New Yorku. Vystaven je i soubor pohřebních rouch ze sbírek Pražského hradu, jednoho z nejvýznamnějších souborů středověkých textilií na světě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď