Hrad Helfštýn se chystá na letošní jubilejní Hefaiston, slaví 40 let

foto Umělečtí kováři 25. srpna 2021 na hradě Helfštýně na Přerovsku pracují na nové kovářské kompozici. 

Týn nad Bečvou (Přerovsko) - Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se připravuje na jedno z největších kovářských setkání na světě Hefaiston. V areálu hradu se uskuteční poslední srpnový víkend počtyřicáté. Tradičního kovářského svátku se běžně účastní na 500 mistrů černého řemesla z celého světa, kteří areál hradu zaplní po dobu konání akce také svými exponáty. Letošní jubileum si správa hradu připomíná sezonní výstavou, ale i mimořádným programem, řekla ČTK mluvčí hradu Eva Lehnertová.

"Letošní jubilejní 40. ročník přinese během tří dnů kromě tradičního programu i novinky. Ani letos si akci nenechají ujít stovky kovářů z téměř 20 zemí světa včetně Itálie, Ameriky, Francie, Austrálie, Belgie, Polska či Ukrajiny. Na Helfštýně představí na 200 kovaných exponátů," uvedla mluvčí.

Řada mistrů černého řemesla se na Hefaistonu lidem představí i při práci, ovládnou třetí helfštýnské nádvoří s deseti pracovišti včetně hradní kovárny, několika výhní a bucharů. "Na tvorbu vlastního díla budou mít kováři či kovářské týmy tříhodinový interval. Výsledek jejich snažení i samotné mistry černého řemesla přímo v akci si každoročně nenechají ujít tisíce návštěvníků," doplnila mluvčí hradu.

Specialitou letošního ročníku je videomapping z ateliéru Jana Adamuse připravený jako jakési ohlédnutí s motivy propojujícími antický příběh Héfaista s novodobým založením tradice setkávání kovářů na Helfštýně. Promítán bude na helfštýnské hradby - unikátní show se uskuteční v areálu hradu po setmění hned dvakrát, v pátek i v sobotu. Připraven je i další program včetně koncertů kapel Arrhythmia či Nylon Jail, před slavnostním vyhlášením výsledků vystoupí v neděli po poledni cirkus Levitare. Celý program je na webu festivalu.

Na Hefaiston každoročně míří tisíce lidí. Poslední dva ročníky postihly různá omezení a restrikce, předloni se poprvé v historii kvůli covidu-19 setkání neuskutečnilo. Loňský ročník navštívilo 601 kovářů, vystaveno bylo v prostorách hradu na 188 jejich exponátů a přehlídku navštívilo téměř 6000 návštěvníků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď