Setkání uměleckých kovářů přilákalo na hrad Helfštýn 6000 lidí

foto Umělečtí kováři 25. srpna 2021 na hradě Helfštýně na Přerovsku pracují na nové kovářské kompozici. 

Přerov - Letošní 39. ročník největšího středoevropského setkání uměleckých kovářů Hefaiston přilákal o víkendu na hrad Helfštýn na Přerovsku asi 6000 návštěvníků. ČTK to dnes řekla mluvčí hradu Eva Lehnertová. Své výtvory představilo 601 kovářů z Česka a dalších deseti zemí, kromě okolních států také například z Belgie, Ruska, USA či Velké Británie.

Fotogalerie

Vystaveno bylo 160 exponátů. Lidé mohli mistry černého řemesla pozorovat i při práci u výhní, kováři na místě vykovali další tři desítky děl. Loni se Hefaiston kvůli pandemii koronaviru nekonal. Předloni na akci dorazilo na 500 kovářů z 16 zemí a jejich práci si přišlo prohlédnout 8000 návštěvníků.

"Letošní akci považujeme za úspěšnou a jsme velice rádi, že se po roční vynucené covidové odmlce mohl Hefaiston opět konat. 39. ročník na Helfštýn přivezl tu úžasnou atmosféru, na kterou jsme během Hefaistonu zvyklí. Novým prvkem byl i loni nově zpřístupněný opravený palác, který zůstával během Hefaistonu přístupný návštěvníkům až do nočních hodin. Zpřístupněn tak byl celý hrad," uvedla Lehnertová.

Kromě výstavy exponátů pod širým nebem a demonstrace kovářské tvorby byl pro návštěvníky připraven také doprovodný program, například kovářské soutěže či přednášky v galerii na druhém nádvoří. Vystavena byla abstraktní i konkrétní díla. Lidé se často fotografovali například u velkého slunce na nádvoří, které neslo název Pátek třináctého, autorem byl Petr Novotný. Adam Gos z Polska vystavil dílo obsahující glóbus upletený z ostnatého drátu, jmenovalo se Covid 19. Návštěvníci si mohli také paličkami zahrát na exponát ve tvaru velké šišky, nechyběl třeba exponát zachycující vyjícího vlka.

Víkendové přehlídce tradičně předcházelo Kovářské fórum. Při týdenním sympoziu vytvořili mistři černého řemesla v čele s Antonem Vadovičem novou kovářskou kompozici, v umělecké dílo se proměnil hradní zdroj pitné vody. Stejně jako v předchozích ročnících fóra zůstane kovářská kompozice na Helfštýně a stane se součástí sbírky uměleckého kovářství.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď