V Texasu byl pohřben někdejší americký prezident Bush starší

foto Rakev s ostatky exprezidenta George Bushe staršího před uložením do rodinného hrobu v kampusu univerzity Texas A&M v texaském College Station.

Washington - Rakev s pozůstatky někdejšího amerického prezidenta George Bushe staršího byla ve čtvrtek večer místního času (po dnešní půlnoci SEČ) uložena do rodinného hrobu v texaském městě College Station. Tam ji dopravili po čtvrtečním smutečním obřadu v episkopálním kostele svatého Martina v Houstonu, jimž skončila série pietních ceremonií k uctění památky někdejší hlavy státu. Státní pohřeb se uskutečnil ve středu. Bush zemřel před týdnem v pátek ve věku 94 let.

Někdejší ministr zahraničí James Baker, který sloužil v Bushově administrativě, na čtvrtečním pohřbu v Houstonu zdůraznil, že jeho zesnulý přítel měl odvahu válečníka, ale ještě větší kuráž mírotvůrce. Úvodem svého proslovu se Bushovi omluvil za to, že ho bude chválit, neboť někdejší prezident, jak připomněl, nesnášel chvástání.

Bushe Baker označil za vůbec nejlepšího amerického prezidenta, kterému bylo umožněno odsloužit jen jeden mandát. Ve volbách v roce 1992 Bushe porazil demokrat Bill Clinton. Baker mimo jiné připomněl Bushovo důstojné chování vůči Sovětskému svazu v době, kdy se jeho impérium ve východní Evropě hroutilo. Prezident podle Bakera totiž velmi dobře věděl, že skromnost vůči padlému protivníkovi je tou nejlepší cestou.

Jeden z vnuků George Prescott Bush vzpomínal, jak on s 16 dalšími exprezidentovými vnoučaty vyrůstal s úctou k Bushovi staršímu, kterému mohli říkat dědo. K pobavení smutečních hostů, kterých bylo pozváno asi 1200, poznamenal, že jejich děda je nabádal ke hrám jako že vyhrává ten, kdo jako první usne.

Po skončení obřadu se smuteční kolona z houstonského kostela vydala na nádraží Union Pacific Railroad Westfield, odkud rakev zamířila vlakem do kampusu univerzity Texas A&M v College Station, kde je i Bushova knihovna. Na jejím pozemku byl Bush po krátkém rodinném pietním aktu pohřben po bok své ženy Barbary a dcery Robin.

Smuteční soupravu z Houstonu vedla lokomotiva s číslem 4141, kterou společnost Union Pacific zařadila v říjnu 2005 do služby na počest Bushe staršího. Lokomotiva vzdala hold 41. prezidentovi USA nejen svým číslem, ale také barevným vyvedením, které bylo bílomodré.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď