Houslista Pavel Šporcl je za album Paganiniana nominován na cenu ICMA

foto Ilustrační foto - Houslista Pavel Šporcl vystoupil 11. května 2021 v Praze na Výstavišti na koncertu Šance pro kulturu.

Praha - Houslista Pavel Šporcl je za album Paganiniana nominován na cenu International Classical Music Awards (ICMA). Jeho nové album bylo v mezinárodní soutěži nominováno v kategorii sólových nástrojů. ČTK to dnes řekl Šporcl. V nominacích na ceny ICMA jsou za své nahrávky dále dirigent Jakub Hrůša a klavírista Ivo Kahánek. Finalisté budou vyhlášeni 14. prosince, vítěze cen ICMA oznámí 20. ledna 2022. Slavnostní předání cen a galakoncert se uskuteční ve Philharmonii v Lucemburku 21. dubna příštího roku.

"Této nominace si moc vážím. Ocitl jsem se mezi skvělými sólisty, jako jsou Andrei Gavrilov, Jan Lisiecky, Lars Vogt a z kolegů Ilja Gringolts či Alina Ibragimova," řekl ke své nominaci ČTK Šporcl. I samotná nominace je velký úspěch. ICMA je velmi prestižní ocenění a já jsem rád, že moje album se dostalo mezi nejlepší, dodal.

Na desku Paganiniana si Šporcl vybral skladby Niccoly Paganiniho a tvůrců ovlivněných tímto umělcem, jehož díla patří k nejtěžším v sólovém houslovém repertoáru. Na album nahrál vedle Paganiniho díla Fritze Kreislera, Alfreda Schnittkeho a Nathana Milsteina. Výběr má také výraznou českou stopu, skladby Josefa Slavíka, Heinricha Wilhelma Ernsta a Šporcla samotného. Bonusová skladba je Jana Kubelíka, Kadence pro housle pro Paganiniho houslový koncert č. 1, Slavíkovo Capriccio D dur je pak světovou premiérou.

"O Paganinim se říká, že je to neslavnější a nejlepší houslista všech dob. Jeho skladby jsou velmi energické a náročné, ale na druhou stranu mají také mnohá velmi citlivá místa. Člověk na nich musí pracovat nejen z toho technického hlediska, ale také z toho hudebního, protože je tam spousta italské zpěvnosti. Na Paganinim je neustále potřeba pracovat, protože vždy se dá najít nějaké místečko, takt nebo notička, které by se daly zahrát ještě lépe," řekl před časem ČTK Šporcl.

Členy poroty cen ICMA jsou šéfredaktoři prestižních hudebních časopisů a zástupci významných kulturních institucí z Německa, Turecka, Belgie, Maďarska, Chorvatska, Velké Británie, Itálie, Švýcarska, Ruska, Lucemburska, Polska, Finska, Rakouska a Španělska. Ceny se udělují v 16 kategoriích. Porota oceňuje u nominovaných nahrávek kromě výjimečného uměleckého přednesu i nápaditost ve výběru repertoáru. Ceny jsou udělovány pravidelně od roku 2011 poté, co nahradily ocenění MIDEM.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď