Hostětín patřil Jablečné slavnosti, ochutnával se mošt i moučníky

foto V Hostětíně na Uherskohradišťsku se 23. září 2018 konala Jablečná slavnost. Návštěvníci mohli ochutnat jablka různých odrůd, čerstvě vyrobený mošt nebo sušené ovoce. Místní hospodyňky napekly desítky druhů jablečných moučníků. Akce, která se konala už posedmnácté, láká do obce každoročně zhruba 2500 návštěvníků.

Hostětín (Uherskohradišťsko) - Hostětín na Uherskohradišťsku dnes provoněly jablečné výrobky všeho druhu. Na oblíbené Jablečné slavnosti lidé ochutnávali jablka různých odrůd, čerstvě vyrobený mošt nebo sušené ovoce, místní hospodyňky napekly desítky druhů jablečných moučníků. Akce, která se konala už posedmnácté, láká do obce každoročně zhruba 2500 návštěvníků, řekla dnes ČTK za pořadatele Hana Machů.

"My jsme začali organizovat Jablečnou slavnost jako akci na podporu ovocnářství a řemesel. Postupem času se vykrystalizovala akce, která podporuje tady k těmto dvěma oblastem ještě oblast ekologie a vztahu k přírodě," uvedla Machů.

V Hostětíně na Uherskohradišťsku se 23. září 2018 konala Jablečná slavnost. Návštěvníci mohli ochutnat jablka různých odrůd, čerstvě vyrobený mošt nebo sušené ovoce. Místní hospodyňky napekly desítky druhů jablečných moučníků. Akce, která se konala už posedmnácté, láká do obce každoročně zhruba 2500 návštěvníků.

Letošní novinku slavnosti představoval diskusní ekostánek, ve kterém se návštěvníci mohli dozvědět zajímavosti o domácí kosmetice nebo nakupování bez obalů. Mezi další témata patřily úspory energií a využívání obnovitelných zdrojů. "Potom tady máme elektroauto, nabízíme možnost svezení," řekla Machů.

K velkým lákadlům slavnosti patří už léta produkty hostětínské moštárny. Podle jejího jednatele Radima Machů moštárna každoročně zpracuje 200 až 300 tun jablek. "Všichni pěstitelé jsou letos obdarováni bohatou úrodou. To se projevuje i na množství jablek, která jsme vykoupili před Jablečnou slavností. Vykupovali jsme v pátek za 1,90 koruny, za pár hodin se nám podařilo od drobných pěstitelů vykoupit 15 tun," řekl ČTK Machů. Loni se podle něj pohybovala výkupní cena jablek kolem čtyř korun.

S výrobky hostětínské moštárny se mohou zákazníci setkat především v prodejnách biopotravin, zdravé výživy nebo regionálních výrobků, a to nejen ve Zlínském kraji, ale po celé zemi. "Sortiment našich výrobků je víceméně stálý. V letošním roce chystáme malou obměnu, zákazníci se mohou těšit na hruškový mošt s jablkem," doplnil jednatel.

Lidé si díky slavnosti mohli prohlédnout také hostětínské ekologické projekty, tedy pasivní dům, historickou sušírnu ovoce, kořenovou čistírnu odpadních vod, výtopnu na biomasu, solární panely na výrobu teplé vody i elektřiny a šetrné veřejné osvětlení. Projekty v obci vznikají od poloviny 90. let.

Hostětín proslavily aktivity směřující k úsporám energií a ochraně životního prostředí. Obec za ně získala v roce 2007 národní cenu za Česko ve světové soutěži Energy Globe a v roce 2009 zelenou stuhu v soutěži Vesnice roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď