Hospodářská komora odmítá zvýhodnění pracovníků z Ukrajiny

foto Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý před zasedáním tripartity 21. ledna 2019 v Praze.

Praha - Hospodářská komora odmítá navrhované stanovení mezd pro pracovníky z Ukrajiny. Podle návrhu by si měli vydělat aspoň medián své profese, nebo 1,2násobek zaručené mzdy. Podle komory záměr odporuje principu rovných podmínek a ukrajinské síly zvýhodňuje. Novinářům to dnes řekl prezident komory Vladimír Dlouhý. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) mzdy v Česku rostly, takže ukrajinští pracovníci by dostali stejně jako místní a nemohli by konkurovat levnou prací. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvedl, že opatření má bránit zneužívání ukrajinských pracovníků.

Návrh na rozšíření programu pro přijímání pracovníků z Ukrajiny připravilo ministerstvo zahraničí. Podle záměru by mělo Česko ročně získat místo 19.600 nově 40.000 ukrajinských sil. Materiál obsahuje i stanovení mzdy ve dvou variantách. Podle první by zaměstnanci v režimu Ukrajina měli dostat aspoň medián pro svou profesi. Podle druhé varianty by to letos mělo být podle profese minimálně od 16.020 až 32.040 korun, tedy 1,2násobek zaručené mzdy. Ukrajinští zaměstnanci by tak měli víc než čeští, uvedla komora.

"Požadovali jsme zavedení vládou regulovaného režimu na zrychlené zaměstnávání pracovních sil z Ukrajiny, abychom pomohli zaměstnavatelům řešit akutní nedostatek pracovníků. S úmyslem mzdově zvýhodňovat tyto pracovníky před českými zaměstnanci ale nesouhlasíme. Na pracovištích by měli mít zaměstnanci rovné podmínky bez ohledu na to, odkud pochází," uvedl Dlouhý.

Podle ministryně obě varianty představují "v absolutních číslech" stejně. "My víme, že naši lidé v daných profesích už tyto částky vydělávají, protože máme málo pracovní síly. Nechceme, aby dovezení lidé našim lidem konkurovali levnou prací, ale ani aby vydělávali lépe," řekla ČTK Maláčová. Dodala, že pokud by byly mzdy příliš nízké, cizinci by si místo Česka mohli zvolit práci v zemích s vyšším výdělkem.

Podle ministryně mzdové kritérium podpořili vedle odborářů i zástupci Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Svazu průmyslu a dopravy. Odbory by upřednostnily medián v dané profesi. "Je to reakce na situaci zahraničních zaměstnanců, kteří u nás mají nízké mzdy. Dochází k jejich zneužívání. Pokud zaměstnavatelé potřebují síly, proč cizincům nabízejí tak nízkou cenu práce, která nedosahuje českých výdělků?" řekl ČTK Středula. Poukázal na inzeráty na volná místa s velmi nízkou mzdou, na která se čeští pracovníci nepřihlásí. Posty se pak nabídnou cizincům, kteří je vezmou.

V roce 2017 podle odborných odhadů mělo v Česku zaměstnání 472.400 cizinců, z nich přes 80.000 Ukrajinců. Statistický úřad uvedl, že z početných skupin zahraničních pracovníků lidé z Ukrajiny vydělávají v ČR nejméně. Mají sice různorodé vzdělání, v ČR ho ale neuplatňují. Muži pracují hlavně v průmyslu a stavebnictví, ženy v obchodě, zdravotnictví a pohostinství.

Podle komory má stavební a provozní elektrikář zaručený příjem v 5. platové třídě 19.850 korun, ukrajinský pracovník by měl podle návrhu nárok na nejméně 23.820 korun. U mediánu by rozdíl mezi českým a ukrajinským zaměstnancem činil 7634 korun, tvrdí komora.

Česko má rekordně nízkou nezaměstnanost. Firmy si stěžují na to, že nemohou najít pracovníky a některé musí omezovat výrobu. V prosinci úřad práce evidoval 231.534 uchazečů o zaměstnání a 324.410 volných míst. Podle komory firmám reálně chybí už 440.000 zaměstnanců.

Komora jedná s vládou o navýšení roční kvóty ukrajinských pracovníků na 40.000. Náklady odhaduje na 100 milionů korun ročně. Podle propočtů komory by se ale příjem státu z odvodů a daní zvýšil nejméně stonásobně, tedy o deset miliard korun ročně. "Podstatnější ale je, že ačkoliv je to kapka v moři, podniky nebudou muset tolik odmítat zakázky," podotkl Dlouhý.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď