Hospodaření ODS loni skončilo přebytkem, STAN mírnou ztrátou

foto V Ostravě začal 13. ledna 2018 dvoudenní volební kongres ODS. Na snímku na velkoplošné obrazovce (vpravo) a "živě" (vlevo v pozadí) úřadující předseda strany Petr Fiala při projevu.

Praha - ODS loni hospodařila s přebytkem 26,8 milionu korun před zdaněním. Výdaje strany činily zhruba 170 milionů korun, asi polovinu z nich zaplatili občanští demokraté za volby. Tyto náklady uhradili z darů a státního příspěvku. ČTK to oznámila mluvčí ODS Jana Havelková. V zisku podle ní hospodaření strany skončilo třetí rok po sobě.

ODS podle zprávy, kterou odevzdala Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, loni na darech získala 45,6 milionu korun. Od státu pak dostala příspěvek na úhradu volebních nákladů 55 milionů korun. ODS v loňských sněmovních volbách skončila druhá za vítězným hnutím ANO, její volební náklady dosáhly 82,7 milionu korun.

Mezi nejvýznamnější dárce ODS loni patřila Strana soukromníků se třemi miliony korun. Stejnou částku věnoval ODS zlínský senátor za Soukromníky a majitel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta. Kvůli tomu se loni v říjnu obrátila na dohledový úřad organizace Frank Bold, spatřovala v tom porušení zákona. Podle zákonných pravidel může jeden člověk a jím ovládaná právnická osoba přispět straně ročně maximálně třemi miliony korun.

Jedním milionem korun přispěl občanským demokratů Valentův bratr Miroslav, spoluzakladatel firmy Synot. Stejnou sumu věnovali ODS podnikatel Tomáš Březina z Kaznějova a advokát Tomáš Mach z Prahy.

Třemi miliony korun obdaroval ODS její člen, olomoucký podnikatel Richard Benýšek, který dříve pracoval jako krizový manažer pro skupinu PPF miliardáře Petra Kellnera a vlastnil také hokejovou Slavii. Benýšek patřil také ke sponzorům bývalého předsedy ODS Mirka Topolánka při jeho prezidentské kampani.

Předloni ODS hospodařila s přebytkem 9,5 milionu korun před zdaněním, přičemž celkové výnosy dosáhly 128,9 milionu korun. Na říjnové senátní a krajské volby občanští demokraté vynaložili 51,5 milionu korun. I tehdy téměř celé náklady pokryli z darů v celkové výši 48,4 miliony korun.

Hospodaření STAN loni skončilo mírnou ztrátou

Hnutí Starostů a nezávislých (STAN) hospodařilo loni se ztrátou zhruba 15.000 korun, kterou pokryje přebytkem z předchozích let. Příjmy STAN dosáhly 69,2 milionu korun, největším z výdajů byly náklady na kampaň do Poslanecké sněmovny 56,7 milionu korun, uvedlo hnutí ve zprávě o loňském hospodaření.

"Za poslanecké a senátní volby jsme utratili necelých 57 milionů korun a za účetní rok jsme celkem v minusu 15.000 korun, které kryjeme přebytkem z předchozích let," oznámil předseda hnutí Petr Gazdík.

Nejmenší ze sněmovních frakcí měla největší příjem ve formě státního příspěvku na úhradu volebních nákladů 26,2 milionu korun. Dalších 23,4 milionu korun získal STAN na darech a 18,35 milionu korun jako státní příspěvek na svou činnost.

Nejvyšší částku věnoval STAN spřízněnému hnutí Starostové pro Liberecký kraj, a to tři miliony korun. Stejnou sumu dal hnutí jednatel společnosti Noabe (dříve Jablocom) Jiří Meloun. Půldruhého milionu korun věnovala STAN kolínská společnost Lučební závody Draslovka. SNK Evropští demokraté dali hnutí přes milion korun. Půlmilionem přispěly ždánická firma Narex a také společnost Solar area z Dolních Břežan. Po 300.000 korunách věnovali hnutí Daniela Dudorkinová, Jiří Karvánek a Petr Kobrle z firmy provozující cukrárny Ovocný Světozor.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 20. listopadu 2018

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď