Horská střediska plánují zimní sezonu bez omezení, služby zdraží

foto Ilustrační foto - Krkonošský SkiResort Černá hora - Pec se připravuje na lyžařskou sezonu, 27. listopadu 2021 v Janských Lázních.

Praha - Lyžaři si v letošní turistické sezoně v největších střediscích připlatí za skipasy v průměru o deset až 15 procent. Sezona bude na českých horách bez omezení, i přes současnou energetickou krizi skiareály plánují nabízet služby v co největším rozsahu. Do úsporných technologií a modernizace služeb investovaly celkem přes 700 milionů korun. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace horských středisek ČR. V letní sezoně klesl počet návštěvníků v tuzemských horských střediscích meziročně o 15 procent.

"Lidé se letos na horách nemusí obávat větších omezení. Skiareály plánují nabízet služby v co největším rozsahu," řekla na úvod prezidentka Asociace horských středisek (AHS) Kateřina Neumannová. To se projevuje podle asociace i v dosavadních statistikách rezervací, které například na silvestrovský den v některých areálech překonávají i zimní sezony před pandemií.

Kvůli vyšším cenám energií a dalším vstupům si ovšem letos lyžaři u 30 největších středisek připlatí průměrně o 10 až 15 procent. "Provozovatelé lyžařských areálů do svých cen musí promítnou vyšší náklady, které tato netypická situace přináší. Uvědomují si ale, že je do skipasů nelze zahrnout v plné výši. Po započtení dalších stovek skiareálů bude nárůst cen pro celou ČR ještě výrazně nižší a bude tak hluboko pod inflační úrovní,“ uvedl ředitel AHS Libor Knot.

Novinkou bude například integrovaný skipass pro Beskydy a Valašsko, do něhož bude zapojeno sedm středisek. Skiareály letos budou pokračovat v trendu prodeje skipasů on-line, u nichž nabízejí slevy.

Do technologií a služeb letos skiareály investovaly více než 700 milionů korun. K největším investicím patří budování akumulačních nádrží na vodu, které chtějí využívat zejména k zasněžování a případně v létě k hašení požárů nebo jako zdroj užitkové vody. Areály dále investovaly do digitalizace svých systémů, především pak při online prodeji skipasů, rezervaci vybavení v půjčovnách nebo k rozšiřování samoobslužných pokladen. Další peníze střediska využijí například na nákup roleb nebo na technologii SNOWsat, která prostřednictvím satelitních snímků a GPS ukazuje, kolik sněhu kde leží.

V uplynulé letní sezóně horská střediska zaznamenaly oproti loňsku pokles návštěvníků v průměru o 15 procent. Podle asociace k tomu přispělo především uvolnění cest do zahraničí, o které byl po dvou letech pandemického omezení enormní zájem. Dalším faktorem pak bylo nepříznivé počasí v srpnu a v září. "Návštěvníky na hory často lákají atrakce, na nichž zabaví sebe i své děti. Populární jsou různé bike parky, stezky korunami stromů či dětská hřiště. Velkou návštěvnost zaznamenal na jaře otevřený Sky Bridge 721 na Dolní Moravě,“ podotkla Neumannová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď