Horská služba vyzývá lyžaře k dodržování bezpečnostních pravidel

foto Ilustrační foto - Zástupci Zdravotnické záchranné služby a Horské služby ČR 22. ledna v Dolní Moravě na Orlickoústecku představili vylepšenou aplikaci pro mobilní telefony s názvem Záchranka. Součástí prezentace byl i simulovaný zásah Horské služby (na snímku).

Praha - Horská služba bude v letošní zimní sezoně, která pro ni začala 1. prosince, poskytovat služby v 56 vlastních stanicích a 21 služebnách. Záchranáři vyzývají především lyžaře, aby dodržovali bezpečnostní pravidla. Loni měla horská služba téměř 7600 zásahů, přičemž 6100 připadalo právě na sjezdaře, běžkaře či snowboardisty. ČTK to dnes sdělil mluvčí Horské služby ČR Radek Zeman.

"Nevíme, jak bude vypadat sněhová nadílka na našich horách, ale i kdyby zůstalo jen u technického zasněžování, apeluji na všechny uživatele sjezdovek, aby dodržovali veškerá bezpečnostní pravidla," uvedl ústřední ředitel Pavel Antl.

Horská služba působí v sedmi českých pohořích, ve všech oblastech jsou nasazeni profesionální záchranáři zajišťující služby v pracovních dnech a zčásti víkendech a dobrovolní členové pracující o víkendech. "K zajištění činnosti v zimní sezoně počítáme s 92 zaměstnanci stálými, 30 sezonními a více než 350 dobrovolnými členy HS," upřesnil Antl. Připomněl, že krizové telefonní číslo na horské záchranáře je +420 1210, návštěvníci hor se dovolají přímo na dispečink příslušné oblasti horské služby.

Zimní sezona navazuje horské službě na letní, která byla podle Antla pro záchranáře náročnější než v minulosti. Letos měli 2342 zásahů, z toho 793 byly úrazy spojené s jízdou na horském kole a 663 zásahů se týkalo pěší turistiky. Loni přitom horská služba zasahovala u 2082 případů.      

Zřizovatelem horské služby je stát. Loni Horská služba ČR hospodařila s příjmy 170 milionů korun, z nichž provozní dotace od státu činila 141 milionů korun. Letos v létě byla nově ustavena funkce ústředního náčelníka Horské služby ČR, ve výběrovém řízení zvítězil právě Antl. Odpovídá za hlavní činnost horské služby, což je záchranářství a prevence.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď