Horská služba Krkonoše zvýšila lavinové nebezpečí na 2. stupeň

foto Vědci ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) měřili 1. února 2019 množství sněhu v lavinovém Labském dole (na snímku) v Krkonoších. V odlehlém údolí v lokalitě Schustlerova zahrádka odborníci naměřili 253 centimetrů sněhu. Považují to za pozitivní signál pro celé hory. Pokud na jaře sníh odtaje postupně, sníží se v Krkonoších deficit vody, což by mohlo také snížit dopad sucha poslední dekády na populace vzácných druhů rostlin.

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes vzrostlo z prvního na druhý stupeň pětibodové škály. Důvodem je oteplení, kdy vzhledem k vyšším teplotám vzrůstá riziko lavin v nižších a středních polohách. Na hřebenech Krkonoš je nyní kolem 230 centimetrů sněhu. Na Luční boudě byly dnes ráno dva stupně nad nulou. První lavinový stupeň platil jen o víkendu, kdy se ochladilo a sněhová pokrývka se zpevnila. Uvedla to Horská služba Špindlerův Mlýn. V Jeseníkách stále platí druhý lavinový stupeň.

"Během dne budou i v hřebenových částech hor teploty nad nulou. Mohou se zde vyskytnout laviny z mokrého sněhu. V nižších a středních polohách hor toto riziko, vzhledem k vyšším teplotám, vzrůstá," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše. Dodal, že uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním svahu. Podmínky pro túry jsou převážně bezpečné.

V letošní zimě v Krkonoších platil i čtvrtý lavinový stupeň, který bývá vyhlašován jen výjimečně. Vyhlášen byl po silném sněžení v první polovině ledna a platil mezi 15. až 18. lednem. Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď