Horní úsek lanovky na Sněžku zastavil silný vítr, dolní je v provozu

foto Lanovka na Sněžku (na snímku z 3. září 2021).

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Vítr na Sněžce dnes dopoledne v nárazu dosáhl rychlosti 115,6 km/h (32,1 m/s), téměř hranice orkánu, která je 118 km/h, vyplývá z dat měřicí stanice České poštovny. Horní úsek kabinové lanovky na Sněžku je kvůli silnému větru mimo provoz, dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl dopoledne v provozu. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 km/h, uvedli vlekaři na webu. Na Sněžce byla dopoledne mlha a teplota klesla na 1,6 stupně Celsia.

Když je horní úsek lanovky mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lanovka na Sněžku je v letní sezoně od 1. května do 30. září v provozu v závislosti na počasí od 08:00 do 19:00.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno silná mlha, tři stupně nad nulou a vítr v nárazech dosahoval 65 km/h, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

Sněžka s výškou 1603 metrů nemá podle Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Dnes má být v Královéhradeckém kraji zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty budou mezi 11 až 14 stupni Celsia, na horách do devíti stupňů. V noci na středu může na horách, nad 1200 metrů, opět sněžit, uvedli dnes meteorologové. Ve středu by mělo být oblačno až polojasno, od západu bude postupně přicházet oblačnost. Odpoledne lze očekávat přeháňky nebo občasný déšť. Večer mají srážky ustávat. Nejvyšší denní teploty budou mezi deseti až 13 stupni Celsia.

První sníh před nadcházející zimou napadl na vrcholcích Krkonoš v neděli 18. září, vydržel několik dní. Podle meteorologů není sníh v září na hřebenech Krkonoš nic mimořádného. Loni přišel první sníh na hřebeny Krkonoš 12. října, o rok dřív 14. října a například první sníh zimy 2018/2019 napadl v Krkonoších 24. září. Po několika dnech ale roztál.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď