Horák jedná o poskytnutí Havla streamovacím službám

foto Na Letní filmové škole natočila ČTK podcast s tvůrci filmu Havel. Zleva režisér Slávek Horák, šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková, Jana Bočková a dramaturg Jan Gogola.

Uherské Hradiště - Režisér Slávek Horák jedná s globálními streamovacími službami o uvedení snímku Havel. Řekl to v rozhovoru s ČTK. Horák se tak snaží najít nejlepší cestu, jak svůj film v době pandemie nového typu koronaviru dostat k co nejvíce divákům.

"Teď jednáme s obchodníky a streamovacími službami," uvedl Horák. "Jsou to jednání na dlouhé týdny a my jsme teprve na začátku," poznamenal režisér, jehož film o disidentovi a bývalém československém a českém prezidentovi v pátek zahájil Letní filmovou školu v Uherském Hradišti.

Film Havel měl slavnostní premiéru 23. července v pražském kině Lucerna. V České republice ho podle webu Unie filmových distributorů (UFD) za dva týdny navštívilo přes 64.000 diváků a vydělal skoro deset milionů korun. Premiéru si už odbyl také na Slovensku.

Na snímku se podílel také uherskohradišťský rodák a dramaturg Jan Gogola starší, který s Horákem spolupracoval už na snímku Domácí péče. Pro režiséra je spolupráce s dramaturgem naprosto zásadní. "Když scénář uvnitř nefunguje, tak ten film nikdy nebude fungovat," podotkl. Podle něj dramaturg pomáhá, aby film držel pohromadě. "Já bych byl rád třeba za tři čtyři dramaturgy, každého z jiné generace, každého s jiným úhlem pohledu," dodal.

Podle Gogoly, který se jako univerzitní profesor podílí na výuce začínajících dramaturgů a mezi jehož studenty patřil i Horák, záleží hodně na vztahu s režisérem: "Je to individuální záležitost. Já musím říct, že Slávkovi jsem u Domácí péče podle mého názoru pomohl daleko víc než u Havla," řekl.

Horák se s Gogolou poprvé setkal na Filmové škole Zlín. Po jejím absolvování šel režisér studovat pražskou FAMU, kterou ale po dvou semestrech opustil. Horák po studiu pracoval jako asistent režie u filmu Kolja. S Gogolem jako dramaturgem natočil v roce 2015 snímek Domácí péče, za který Horák získal nominaci na Českého lva. Spolupráci si zopakovali u snímku Havel. Gogola momentálně vyučuje na pražské FAMU a brněnské JAMU.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď