Hongkongští demonstranti odvolali dnešní protesty kvůli 11. září

foto Tisíce demonstrantů pochodují v dešti v Hongkongu.

Hongkong - Hongkongští demonstranti zrušili veškeré dnešní protivládní protesty, aby uctili památku obětí teroristických útoků z 11. září 2001 v New Yorku. Popřeli tím zprávy čínského listu China Daily, podle kterého na dnešek plánovali "masivní teror". Informovala o tom agentura Reuters.

"Protivládní extremisté plánují v Hongkongu 11. září masivní teroristické útoky, včetně výbuchů plynového potrubí," napsala hongkongská verze listu na facebook. Demonstranti podle ní podporují útoky na Číňany, kteří nemluví místním nejrozšířenějším dialektem, a zakládají požáry. Informace měly podle čínského deníku údajně uniknout ze soukromých konverzací "radikálních demonstrantů".

"Nepotřebujeme je ani ověřovat, abychom věděli, že to jsou falešné zprávy. Státním médiím na důvěryhodnosti nezáleží," uvedl na adresu China Daily jeden z protestujících, podle kterého noviny rozšíří cokoliv, co naleznou na sociálních sítích. "Znepokojuje mě, že se těmito slovy snaží zarámovat celé protesty. Předpovídají, místo toho, aby informovali," uvedla další z protestujících, podle které je odvolání demonstrací ze solidarity hezké gesto.

Demonstranti v prohlášení uvedli, že se dnes ruší veškeré protesty ve všech možných formách, povoleno je případně jen skandování nebo zpěv. Obyvatelé bývalé britské kolonie, která je od roku 1997 pod čínskou správou podle modelu "jedna země, dva systémy", proti vládě vystupují už několik měsíců. Protesty odstartoval nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, který na začátku září vedení města stáhlo, demonstrace ale mezitím přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému.

Přetrvávající nesouhlas s čínskou správou v úterý ukázali domácí fotbaloví fanoušci na kvalifikačním zápase světového šampionátu mezi Hongkongem a Íránem. Během čínské státní hymny pískali, zpívali jiné písně nebo mávali transparenty. Člověk, který se dopustí trestného činu urážky státní hymny, může přitom jít v Číně až na tři roky do vězení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je úterý 25. února 2020

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď