V Hongkongu protestují desítky tisíc lidí, jsou střety s policií

foto Policie vystřeluje proti demonstrantům v Hongkongu slzný plyn.

Hongkong - Hongkongská policie dnes uvedla, že po sobotních střetech s demonstranty zatkla 29 lidí. Protestující po bezpečnostních složkách házeli cihly a zápalné láhve a policie dav rozháněla slzným plynem. Poloautonomní velkoměsto pod čínskou správou dnes čekají další protestní pochody, napsala agentura Reuters.

Další ze série prodemokratických protestů byl na dnešek naplánován v dělnické čtvrti v severozápadní části tohoto poloautonomního velkoměsta. Protestující na policisty házeli cihly sebrané z uličního dláždění, někteří po mokrých cestách rozlévali čistící prostředky, aby bezpečnostním složkám znesnadnili postup. Další vytvořili barikády ze zábradlí, dopravních kuželů a jiných věcí, uvedla policie. Ta po několika varováních ve snaze dav rozptýlit použila slzný plyn a vodní děla.

Policisté v jednu chvíli vytáhli střelné zbraně, když na ně zaútočili demonstranti vyzbrojení tyčemi, nicméně je proti davu nepoužili. Jeden z policistů vypálil do vzduchu varovný výstřel, obával se o svůj život, napsal hongkongský list South China Morning Post. Pět policistů bylo zraněno, odvezla je záchranka.

Kvůli protestům je ve městě omezena doprava, provoz na některých místech zastavil i hongkongský železniční dopravce a stejně jako v sobotu uzavřel několik stanic.

Pravidelné manifestace obvykle začínají pokojně, často však končí střety s policií. Ta se snaží protestující rozehnat slzným plynem, k čemuž po více než týdnu klidných protestů přistoupila i v sobotu. Do ulic vyšly tisíce demonstrantů, část z nich se rozhodla zabarikádovat některé z ulic v industriální části města. Další z manifestujících strhli několik "chytrých" sloupů pouličního osvětlení kvůli obavám, že do nich čínské úřady nainstalovaly systémy na rozpoznávání obličejů. Demonstranti po policistech hodili kromě cihel i několik zápalných láhví.

Policie po sobotních protestech zatkla 10 žen a 19 mužů, mezi kterými byl i jeden z organizátorů sobotních pochodů, informovala místní média.

Bývalou britskou kolonií, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny, zmítají protesty už 12 týdnů. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 28. ledna 2020

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď