Hongkong zkoumá již druhý případ psa s koronavirem

foto Německý ovčák.

Hongkong - Přítomnost nového koronaviru prokázaly testy v Hongkongu u dvouletého německého ovčáka. Zvíře, jehož majitelka má onemocnění COVID-19, je v karanténě. Ve stejném zařízení se nachází také další pes ze stejné domácnosti, píše South China Morning Post.

Druhý pes v karanténě, čtyřletý voříšek, má testy na koronavirus negativní. Ani jeden z nich nejeví symptomy onemocnění COVID-19, přesto budou pravidelně kontrolováni, uvedlo hongkongské ministerstvo pro zemědělství, rybolov a životní prostředí.

V únoru se objevil případ jiného hongkongského psa, u kterého panovalo podezření, že se nakazil koronavirem. Test u něho původně ukázal "slabou" přítomnost viru, další testy ale byly negativní. Podle expertů je pravděpodobné, že se ve skutečnosti nejednalo o nákazu, ale jen o kontaminaci. Sedmnáctiletý pes dva dny po propuštění z karantény uhynul, podle veterinářů mohl být příčinou jeho smrti stres způsobený karanténou a odtržením od majitelů.

Vanessa Barrsová ze City University of Hongkong nabádá veřejnost, aby nepropadala panice. Podle ní neexistují žádné důkazy o tom, že by se lidé mohli novým koronavirem nakazit od svých domácích mazlíčků. Barrsová se odvolává na zkušenost s onemocněním SARS v roce 2003, u kterého se podobný přenos také neprokázal.

Podle hongkongského virologa Malika Peirise se nejspíše jedná o přenos viru z člověka na psa, a ne naopak.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď