Hollandové Šarlatán bude mít premiéru na Berlinale

foto Ilustrační foto - Natáčení filmu Šarlatán. Vlevo je režisérka Agnieszka Hollandová, vpravo je Ivan Trojan v hlavní roli léčitele Jana Mikoláška.

Praha - Nový film polské režisérky Agnieszky Hollandové Šarlatán bude mít světovou premiéru na jubilejním 70. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Berlíně. Koprodukční snímek s českou většinovou účastí a Ivanem Trojanem v hlavní roli zařadilo vedení festivalu do sekce Berlinale Special Gala. ČTK o tom dnes informoval Jiří Vaněk, mluvčí Státního fondu kinematografie, který vznik filmu podpořil částkou 13,3 milionu korun. Berlinale se bude konat od 20. února do 1. března. V českých kinech bude mít Šarlatán premiéru 26. března.

"Slavnostní uvedení majoritně českého filmu na Berlinale je velkou poctou. Šarlatán nemá silné české zastoupení jen mezi herci, ale i českého scenáristu a další klíčové kreativní profese ve štábu. Fond podpořil film nejen ve vývoji a výrobě, ale díky systému filmových pobídek se velká část natáčela v České republice," uvedla ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková. V systému pobídek má projekt alokovaných 10,8 milionu korun. Při natáčení v ČR produkce utratila 58,9 milionu korun za služby českých firem a dodavatelů.

Scénář k filmu napsal Marek Epstein, který se inspiroval skutečným příběhem léčitele Jana Mikoláška. Kvůli jeho nezvyklým schopnostem ho navštěvovaly tisíce lidí různých společenských vrstev včetně tehdejších celebrit, jako byla manželka Karla Čapka herečka Olga Scheinpflugová, malíř Max Švabinský nebo druhý komunistický prezident Antonín Zápotocký. Právě po smrti Zápotockého v roce 1957 byl Mikolášek ve vykonstruovaném procesu odsouzen.

Ve filmu se sešli otec a syn Ivan a Josef Trojanové, kteří hrají hlavní postavu léčitele Mikoláška v různých obdobích jeho života. Ve filmu se objeví i další Trojanův syn František nebo Martin Myšička, Jaroslava Pokorná, Jan Budař, Václav Kopta, Miroslav Hanuš a řada dalších.

Polská režisérka a absolventka pražské FAMU Agnieszka Hollandová dostala v roce 2017 na Berlinale Stříbrného medvěda za film Přes kosti mrtvých, v roce 2019 byla nominována se snímkem Pan Jones na Zlatého medvěda za nejlepší film. Má na svém kontě i tři nominace na Oscara. Režírovala například i dva díly úspěšného amerického seriálu House of Cards, část seriálu The Wire - Špína Baltimoru nebo polského dystopického seriálu 1983 natočeného pro on-line platformu Netflix.

Film Šarlatán vznikl v evropské koprodukci České republiky, Irska, Polska a Slovenska, za českou stranu film produkuje společnost Marlene Film Production a koproducentem je i Česká televize a Barrandov Studio.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 19:00 28°C

Celá předpověď