Holešovské muzeum má znovu prostory pro výstavy, otevřela i galerie

foto Slavnostní otevření městského muzea a muzejní galerie, 5. května 2022, zámek Holešov, Kroměřížsko.

Holešov (Kroměřížsko) – Městské muzeum v Holešově na Kroměřížsku má po dvanáctileté pauze znovu své prostory pro vystavování. Jejich slavnostní otevření se uskutečnilo dnes odpoledne na holešovském zámku, kde nově sídlí i městská galerie. Muzeum bude prezentovat výběr ze sbírek, každý rok otevře novou výstavu. Galerie se zaměřuje na výtvarné umění ze svých sbírek, sdělila ČTK Dana Podhajská z Městského kulturního střediska Holešov.

Fotogalerie

První výstava, kterou muzeum nabízí, nese název 100 let muzejnictví v Holešově. Představuje jeho čtyři nejvýznamnější sběratele. "Byli to Rudolf Janovský, Jaroslav Doležel, Františka Černá a František Stelzig. Prostřednictvím těchto osobností odprezentujeme předměty, které muzeu darovali nebo prodali. Návštěvníci si prohlédnou ukázky z hlavních sbírek, to znamená archeologii, etnografii a fotografie," uvedla správkyně muzea Renée Rudolfová. Zmíněna je podle ní i historie vývoje muzea.

Galerie zahájila provoz výstavou obrazů holešovského malíře Františka Růžičky (1882 – 1958). Jeho práce v létě vystřídá výstava Waltra Stambergera (1924 – 1997), dalšího holešovského rodáka, překladatele, politologa, scénáristy, ale také malíře. Tato výstava se tematicky pojí s letošním festivalem židovské kultury, který Holešov tradičně hostí.

Výstava 100 let muzejnictví v Holešově potrvá do 2. října, výstava prací malíře Růžičky do poloviny července. Otevření muzea a galerie je součástí letošních Dnů města Holešova. O víkendu 7. a 8. května budou mít zájemci vstup do muzea a galerie zdarma.

Holešovské muzeum vlastní přes 36.000 sbírkových předmětů, naprostou většinu tvoří archeologické nálezy. Stálá expozice se však teprve připravuje. "Je to budoucnost a doufáme, že se nám plány podaří realizovat. V letošním roce požádáme o dotaci, což vyžaduje dlouhodobou přípravu včetně vytvoření konceptu, rozpočtu, přípravy dotačních žádostí a konzultací se zkušenějšími kolegy," doplnila Rudolfová.

Historie holešovského muzea sahá do 19. století. Teprve v roce 1941 se však poprvé otevřelo veřejnosti, a to v holešovských kasárnách. "Po nastěhování německé okupační posádky bylo samozřejmě všechno jinak. Němci provoz omezili a v roce 1944 muzeum úplně uzavřeli," řekl holešovský muzejník Jan Machala. Po nezbytných úpravách se muzeum v roce 1954 přestěhovalo na zámek, kde zůstalo do roku 1995. Poté bylo přemístěno do staré radnice na náměstí. Posledních 12 let nevyužívalo ani tyto prostory.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. září 2022

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď