Hokejová extraliga bude od nové sezony s trenérskou výzvou

foto Hokejový rozhodčí. Ilustrační foto.

Praha - Již 82. ročník domácí nejvyšší soutěže je před čtrnácti účastníky hokejové extraligy. Zásadní změnou v pravidlech je zavedení trenérské výzvy, kterou mohou týmy uplatnit při sporných situacích. Hlavní kouč si ji může vyžádat k přezkoumání výroků rozhodčích týkajících se nedovoleného bránění brankáři a postavení útočícího hráče v brankovišti, přihrávky rukou nebo hry vysokou holí před vstřelením gólu.

Trenéři mohou k výzvě sáhnout v případě, že mužstvo předtím v zápase nevyužilo oddechový čas nebo výzvu, která se ukázala jako neoprávněná, a to při nejbližším přerušení hry. Pokud rozhodčí dojdou k závěru, že výzva byla oprávněná a původní rozhodnutí se změní, může k ní trenér sáhnout znovu, když má stále k dispozici oddechový čas. V případě, že výzva nebude uznána jako oprávněná, mužstvo ztrácí nárok na další výzvu, ale i na oddechový čas.

"Věnovali jsme tomu s šéfem rozhodčích Vladimírem Šindlerem velkou pozornost. V každém klubu jsme na toto téma strávili přednáškou dvě hodiny. Smyslem výzvy je řešit zásadní momenty, které mohou mít přímý vliv na vývoj a výsledek utkání. Ke změně původního výroku musí být rozhodčí z dostupných záznamů zcela přesvědčeni o opaku, jinak zůstane platný původní výrok," řekl na tiskové konferenci ředitel extraligy Josef Řezníček.

Nově bude možné, aby hráči po ztrátě či zlomení hokejky dostali novou i jinak než podáním. Dosud za její posunutí po ledě či hození následoval trest. Mezinárodní hokejová federace IIHF rovněž schválila, že góly dosažené bruslí nebudou uznány pouze v případě, že jim předcházelo zjevné kopnutí. Převzala tak úpravu, kterou v minulé sezoně uplatňovala na základě výjimky Tipsport extraliga a další soutěže.

Na nominační listinu bylo zařazeno 48 rozhodčích, z toho je 21 hlavních a 27 čárových. Do KHL odešel zkušený Jan Hribik, na listinu byl naopak zařazen Slovák Peter Stano a tři nováčci. Jako hlavní sudí budou působit bývalí extraligoví hráči Tomáš Micka s Jakubem Šindelem, novým jménem mezi čárovými rozhodčími je Vladimír Rožánek.

O televizní přenosy se opět podělí Česká televize a O2TV. ČT sport má první volbu v úterý a v neděli, O2TV v pátek a vedle toho také na dohrávku či předehrávku ve středu a v sobotu.

Základní část extraligy se uzavře 6. března, předkolo play off začne tři dny nato a skončí nejpozději 15. března. Play off se bude hrát 16. března až 28. dubna, kdy bude také znám nejpozději nový šampion a držitel Poháru T. G. Masaryka. Nejdříve o něm může být rozhodnuto 21. dubna.

O první titul v klubové historii budou usilovat Mladá Boleslav a Hradec Králové. Bez triumfu pouze v extralize jsou rovněž Kladno a Vítkovice. V nejvyšší české soutěži se dosud představilo 24 klubů, ani v jednom extraligovém ročníku nescházely Litvínov, Pardubice, Plzeň, Sparta, Vítkovice či Zlín.

Také v nadcházející sezoně obdrží vítěz prémii od Tipsportu, a to ve výši milion korun, poražený získá polovinu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 26. února 2020

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď