Čeští hokejisté zdolali Rakušany i na jejich ledě, zvítězili 4:1

foto Utkání Euro Hockey Challenge ČR - Rakousko, 6. dubna 2022 ve Znojmě. Zleva Phillip Pöschmann z Rakouska, český reprezentant Martin Lang a Kele Steffler z Rakouska

Linec - Čeští hokejisté uspěli i ve druhém utkání pod vedením finského kouče Kariho Jalonena na startu přípravy na mistrovství světa. V odvetném duelu Euro Hockey Challenge proti Rakousku navázali na domácí výhru ze Znojma (5:1) a v Linci zvítězili 4:1.

Češi rychle vedli zásluhou Matěje Blümela, ale ještě v úvodní třetině vyrovnal Erik Kirchschläger. Až v závěru druhé části vrátil hostům vedení Petr Holík a hned po 43 sekundách třetího dějství zvýšil prvním reprezentačním gólem kapitán Jan Ščotka. Jistotu dal pak Čechům v závěru při oslabení Blümel. Debut v dresu národního týmu prožili brankář Aleš Stezka, obránce David Kvasnička a útočník Adam Klapka.

Další fáze přípravy na květnový šampionát ve Finsku začne v pondělí v Chomutově a zakončí ji dva souboje s Německem. Zápasy spadající rovněž do EHCh jsou na programu ve čtvrtek 14. dubna a rovněž na severu Čech o den později.

"Bylo to o něco lepší utkání než to první ve Znojmě. A to bylo jen dobře. Když byl stav 1:1, mluvili jsme o tom, že je třeba hrát dál pořád stejně, věřit tomu systému hry a plánu, jaký pro zápas byl, a držet se ho. Myslím, že ve třetí třetině jsme hráli opravdu velmi dobře, líbilo se mi, jak jsme ji odehráli. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě," řekl Jalonen.

V první dvacetiminutovce se hrálo pod taktovkou českého týmu a zprvu se zdálo, že by mohl mít duel podobně jednoznačný průběh, jaký měl ten středeční. Tím spíš, když po šancích Blümela a Ciencialy otevřel skóre právě Blümel. Cienciala mohl sice zblízka zakončovat sám, akci ale ještě vylepšil nahrávkou a Blümel už do odkryté branky prakticky nemohl zaváhat.

Následoval seriál zahozených šancí českého výběru. Na konci sedmé minuty připravil Holík dobrou možnost pro Blümela, chvilku nato zakončoval Kodýtek, ale v obou případech měl nad českými útočníky navrch domácí gólman Madlener. Potom se zaskvěl velkou parádou Klapka. Zakončoval s hokejkou mezi nohama, ale chybělo mu více štěstí - Madlenera zachránila horní tyčka.

Ve 12. minutě bylo ale vyrovnáno. Kirchschläger zakončil z kruhu a prostřelil Stezku na bližší tyčku. Vrátit náskok českému týmu mohl Kodýtek, ve stoprocentní příležitosti ale trefil jen tyčku odkryté branky a mohl jen nevěřícně kroutit hlavou. Záhy se proti pravidlům provinil Klapka a stal se prvním vyloučeným hráčem tohoto dvojutkání na české straně po 73 minutách a 51 sekundách.

Rakušané početní výhodu nevyužili, ale ve druhé dvacetiminutovce hru hodně vyrovnali a místy byli i nebezpečnější. Stezka byl ale při reprezentační premiéře pozorný. Na konci 26. minuty zakončil ve vlastním oslabení situaci dva na dva nebezpečnou střelou Ganahl, ale Stezka dokázal kotouč vytěsnit ramenem.

Vzápětí na druhé straně měl velkou možnost Cienciala, ani on ale vyrovnaným stavem nepohnul. Před polovinou utkání se podruhé proti pravidlům provinil Klapka a Stezka musel vytáhnout další skvělý zásah proti Feldnerovi. Stejný hráč měl šanci i na konci 37. minuty, Stezka ale Čechy znovu podržel. Na druhé straně se naopak prosadil po další krásné Ciencialově nahrávce Holík.

Když hned v úvodu třetí třetiny nabil Jordán na modré čáře Ščotkovi a ten i díky clonícímu Blümelovi oslavil první reprezentační trefu, začalo se hrát znovu podle not favorizovaného českého týmu.

"Je skvělý pocit dát první gól v reprezentaci. A když je to navíc s výhrou... Užil jsem si to. Ještě navíc, když jsem tady byl jako kapitán. Je to obrovská čest a nepoštěstí se to jen tak každému, ani to nedokážu slovy popsat, strašně si toho vážím," prohlásil Ščotka.

Zatímco zákroky na Madlenerově kontě přibývaly, Stezka musel zasahovat jen výjimečně. Rakušanům svitla naděje při vyloučení Hladonika v 57. minutě, jenže místo kontaktního gólu sami inkasovali po parádní akci Blümela.

"Mířil jsem k té bližší tyčce. Brankář stál trochu na středu, tak jsem to zkusil a poslal to právě na bližší tyč," uvedl Blümel. "Zatímco v prvním utkání jsme se v oslabení bránit nemuseli, dnes tam nějaká byla, ale hráči v nich odvedli dobrou práci," ocenil Jalonen.

Hlasy po utkání:

Kari Jalonen (trenér ČR): "Myslím, že to bylo celkově vzato o něco lepší utkání než to první ve Znojmě. A to bylo jen dobře. Když byl stav 1:1, mluvili jsme o tom, že je třeba hrát dál pořád stejně, věřit tomu systému hry a plánu, jaký pro zápas byl, a držet se ho. Hrát prostě i nadále tak, jak hrát chceme. Myslím, že ve třetí třetině jsme hráli opravdu velmi dobře, líbilo se mi, jak jsme ji odehráli. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Ale tahle utkání jsou pro mě důležitá hlavně z toho hlediska, že vidím výkony jednotlivců. Ty si také zanalyzujeme a pak uděláme plány zase na další týden."

Matěj Blümel (útočník ČR, autor dvou gólů): "Myslím, že dnes to bylo trošku těžší než v tom prvním utkání. Dali jsme první gól a naklonili to na naši stranu, ale Rakušáci rychle srovnali a dlouho to pak bylo 1:1. Bylo to pro nás těžké. Ve druhé třetině měli spoustu šancí a mohli dát několik gólů, ale Aleš Stezka nás podržel, chytal skvěle. Pak na konci druhé třetiny jsme dali gól, další hned na začátku té třetí a myslím, že to rozhodlo. Třetí třetinu jsme se víc zatáhli a hráli více do obrany."

Jan Ščotka (obránce ČR, autor gólu): "Ty zápasy byly hodně podobné. Oni se snažili hrát hodně jednoduše k nám do pásma a tam agresivně forčekovat, ale my jsme si drželi pořád ten systém, který jsme chtěli hrát. A myslím, že to dopadlo v obou zápasech dobře. Věřím, že můžeme být určitě spokojení. Přece jen nebylo moc času se úplně tak dobře sehrát a vypilovat každý detail, ale myslím, že na to, že jsme byli pospolu jen pár dní, tak už to mělo nějakou tvář. A věřím, že s dalšími tréninky to bude ještě lepší a lepší."

Adam Klapka (útočník ČR): "Hodnotím tu svou premiéru kladně, když jsme vyhráli. Byl to těžký zápas. I když to třeba výsledkově tak nevypadá, Rakušáci kousali docela dost. Nakonec jsme ale dali od toho stavu 1:1 tři góly my a vyhráli jsme, což je super. Pro mě je ta premiéra v reprezentaci splněným snem a další důvod pro další práci, když víte, že o vás trenéři vědí a sledují vás. I kdyby to nevyšlo tento rok, máte další roky na to se ukázat a ten další sen o tom, že si zahrajete na mistrovství světa, si splnit."

Aleš Stezka (brankář ČR): "Dostali jsme takový smolný gól, ale paradoxně s ním ze mě spadla taková ta nervozita z té premiéry a pak už jsem se cítil dobře. Ve druhé třetině měli nějaké šance, ale kluci mi pomohli. Ve třetí třetině už jsme hráli parádně, vůbec k ničemu jsme je nepustili a oni snad až do toho vyloučení neměli ani žádnou střelu. Pro mě to byla jedním slovem paráda, úžasné. Jsem za to strašně moc vděčný, že jsem tu šanci dostal. Bylo to super. Je to zároveň motivace a zkušenost. Užívám si každý den, který tady s národním týmem jsem."

Rakousko - ČR 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Kirchschläger (Lindner, Feldner) - 4. Blümel (Cienciala, Ščotka), 39. P. Holík (Cienciala), 41. Ščotka (Jordán), 58. Blümel. Rozhodčí: Fichtner, Huber - Bedynek, Gatol (všichni Rak.). Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:1.

Sestavy:

Rakousko: Madlener - Lindner, Kirchschläger, Schnetzer, Kragl, Wimmer, Steffler, Jakubitzka, Kernberger - Feldner, Haudum, Ganahl - Macierzynski, Obersteiner, Kraus - Pöschmann, Bretschneider, Antonitsch - Preiser, Van Ee, Bär. Trenéři: Bader, Del Curto, Latusa a Lukas.

ČR: Stezka - Ščotka, Jordán, Krejčík, Budík, Kvasnička, Kaňák, Bartejs, Kučeřík - Cienciala, P. Holík, Blümel - O. Beránek, Černoch, Fridrich - P. Zdráhal, Kodýtek, M. Lang - Klapka, Hladonik, Navrátil. Trenéři: K. Jalonen, Zábranský a M. Erat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď