Hokejisté Vegas zvítězili v NHL na ledě Arizony

foto Hokejista Vegas Golden Knights Paul Stastny (uprostřed) se raduje se spoluhráči Valentinem Zykovem (vlevo) a Alexem Tuchem z gólu v utkání s Arizonou.

Arizona (USA) - Hokejisté Vegas vyhráli v jediném utkání nedělního programu NHL na ledě Arizony 5:1. Hlavními strůjci úspěchu hostí se stali Paul Stastny a Brandon Pirri, kteří zaznamenali gól a přihrávku. Do zápasu nezasáhl žádný z českých hráčů, protože Tomáš Nosek zůstal mezi náhradníky vítězného týmu.

Vegas je prvním klubem v historii, který v úvodních dvou sezonách nasbíral 50 bodů ještě před 1. lednem. Finalista minulého ročníku přitom nezačal dobře a po 18 utkáních měl na kontě jen sedm výher, ale od té doby pravidelně boduje a nyní je společně s Calgary v čele Pacifické divize.

"Věděli jsme, že s takovými hráči, jaké tu máme, to můžeme otočit. Ani teď to ještě nic neznamená, musíme makat dále. Před námi je hodně zápasů," uvedl útočník Vegas Jonathan Marchessault.

Jeho spoluhráč Paul Stastny prokázal ve čtvrté minutě důraz a kotouč, který Brandon Pirri nahodil do brankoviště, doklepl do prázdné branky. Arizona zhruba v polovině utkání vyrovnala, ale rozhodčí gól Nicka Schmaltze po trenérské výzvě kvůli ofsajdu odvolali. Ještě ve druhé třetině zvýšil zblízka Reilly Smith.

Vzápětí snížil v přesilové hře pět na tři Alex Galchenyuk. Asistenci si u jeho trefy připsal Oliver Ekman-Larsson a stal se nejproduktivnějším obráncem klubové historie. Sedmadvacetiletý švédský bek, který v NHL od začátku své kariéry obléká dres Coyotes, má na kontě 312 bodů a vystřídal v čele Keitha Yandlea. Žádné drama Vegas nepřipustilo a třemi góly v rozmezí 45. až 52. minuty definitivně rozhodlo o třetí výhře v řadě.

"Líbilo se mi, jak jsme hráli celý zápas, nejen třetí třetinu," liboval si trenér Gerard Gallant. "Hráli jsme tvrdě, rychle. Dobře jsme je napadali, dobře jsme hráli s pukem a neudělali jsme moc chyb," doplnil kouče Marchessauault.

Na druhé straně byl trenér Rick Tocchet viditelně zklamaný. Jeho svěřenci o den dříve otočili v Anaheimu zápas a vyhráli 5:4 v prodloužení, ale v neděli svůj výkon nezopakovali. "Je to srdcervoucí," řekl Tocchet. "Totálně nás přehráli. Pokud chcete být dobrý, musíte podávat dobré výkony pravidelně. Možná toho někteří naší hráči nejsou schopni a budeme muset najít takové, kteří to dokážou," podotkl.

NHL:

Arizona - Vegas 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)

Branky: 37. Galchenyuk - 4. Stastny, 37. R. Smith, 45. Eakin, 47. Pirri, 52. Carpenter. Střely na branku: 30:37. Diváci: 17.125. Hvězdy zápasu: 1. Stastny, 2. Pirri (oba Vegas), 3. Galchenyuk (Arizona).

4. Dallas 39 20 3 16 106:103 43
5. Minnesota 37 18 3 16 108:105 39
6. Chicago 41 15 6 20 119:149 36
7. St. Louis 36 15 4 17 101:121 34