Hokejisté Olomouce po skvělém nástupu opět zdolali Jihočechy

foto Utkání 35. kola hokejové extraligy: HC Olomouc - Madeta Motor České Budějovice, 15. ledna 2021 v Olomouci. Zleva brankář Olomouce Branislav Konrád, Vít Christov z Českých Budějovic a David Škůrek z Olomouce.

Olomouc - Hokejisté Olomouce porazili v utkání 35. kola extraligy České Budějovice 3:2, stejného soka tak udolali na svém ledě i podruhé během deseti dnů. Hanáci vedli v čase 4:17 po dvou trefách během 20 sekund už 2:0, naplno bodovali podruhé za sebou. Vítězný gól dal v polovině zápasu útočník Jan Káňa, když zvyšoval na 3:1. Jihočeši vyšli naprázdno po dvou vystoupeních s plným bodovým ziskem.

Olomoučtí se dostali do vedení už ve čtvrté minutě: Káňa využil chybné hostující rozehrávky a přihrál na střed Nahodilovi, který měl dostatek prostoru i času na přesnou střelu. Druhou branku přidali domácí hned o 20 vteřin později. Čiliakovi propadla za záda nenápadná střela Ostřížka, pro volný puk si dojel Kolouch a dorazil ho do sítě. Hosté se snažili o rychlou odpověď, ale ze závaru před Konrádem nic nevytěžili. Znovu poté zahrozili až v přesilové hře pěti proti třem na konci třetiny. Pokusy Formana a Přikryla skončily mimo tři tyče a pokus Voženílka pokryl Konrád.

Snížit se hostům podařilo hned v první minutě druhé části. Vydarený využil přihrávku Holce zpoza branky a zblízka nezaváhal. O chvíli později navíc mohl srovnat Karabáček, ale Konrád jeho střelu z pravé strany vyrazil. Stejně úspěšný pak byl olomoucký brankář při střele Tomana z mezikruží. Čiliak naopak musel být v pozoru při dvou pokusech Bambuly.

Do dvoubrankového vedení se Olomouc dostala znovu v polovině zápasu během přesilové hry, kdy se nepovedená Ondruškova střela dostala ke Káňovi, který prostřelil hostujícího brankáře střelou pod horní tyč. Svižná druhá třetina pak nabídla ještě několik zajímavých situací na obou stranách hřiště. Největší šanci neproměnil domácí Tomeček, jehož pokus v samostatném úniku těsně minul hostující branku.

Do třetího dějství vstoupili lépe domácí a Káňa brzy střílel z levé strany mezi Čiliakovy betony. Puk sice hostujícímu brankáři propadl, ale od vnější strany brankové konstrukce se odrazil mimo. Stejný hráč pak pálil ještě o tři minuty později do Čiliakova ramene. Nebezpečnou tečí v přesilové hře se prezentoval také Nahodil.

Nevyužité šance mohly domácí mrzet sedm minut před koncem zápasu, kdy Jihočeši z ojedinělé šance snížili na rozdíl jediné branky. Forman předal puk Beránkovi a ten překonal Konráda střelou k bližší tyči. K další nebezpečné střele se půl minuty před koncem dostal Holec, ale jeho pokusu scházela razance a Konrád puk vyrazil.

Jan Tomajko (Olomouc): "Výborně jsme začali a hráli jsme dobře celý zápas. Nějaké chyby tam ale byly. Měli jsme využít šance, které jsme si vytvořili a být trošku produktivnější. V závěru jsme si to zdramatizovali, protože jsme před gólem i po něm neproměnili šance. Ale zase je dobré to uhrát, když vedete o gól. Koncovku jsme pak už zvládli dobře. A vítězství se počítá; máme tři body a jsme spokojeni. Podruhé v řadě jsme vyhráli za tři body a hned je ta nálada lepší. Ve Varech nás čeká těžký zápas, ale doufám, že předvedeme podobný výkon jako v posledních dvou zápasech a budeme bodovat."

Václav Prospal (České Budějovice): "Tyhle zápasy rozhodují detaily a maličkosti. My jsme měli velmi špatný start, což se ukázalo jako rozdíl v celém zápase. Olomouc si zasloužila vyhrát. Měli jsme tam sice určité dobré fáze, ale pokud se tady nepřipravíš na start zápasu a prohráváš po pár minutách 0:2 po dvou individuálních hrubkách, tak tě tady potom čeká daleko těžší zápas než normálně. Do té situace jsme se dostali sami, nakonec jsme se z ní nevyhrabali a prohráli o jeden gól."

HC Olomouc - Madeta Motor České Budějovice 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Nahodil (J. Káňa II), 5. Kolouch (Ostřížek, V. Tomeček), 30. J. Káňa II (Ondrušek, Kucsera) - 21. Vydarený (Holec, Karabáček), 53. M. Beránek (M. Forman, M. Toman). Rozhodčí: Šír, Hejduk - Frodl, Komárek. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Bez diváků.

Olomouc: Konrád - Dujsík, Švrček, Škůrek, Vyrůbalík, A. Rutar, Ondrušek, Valenta - Kucsera, Nahodil, J. Káňa II - V. Tomeček, Kolouch, Ostřížek - Bambula, Mácha, Burian - Gřeš, Handl, M. Tomajko. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

České Budějovice: Čiliak - Slováček, Štencel, Allen, Pýcha, Kubíček, Vydarený - Jonák, Prokeš, Christov - Z. Doležal, D. Voženílek, M. Forman - Holec, M. Toman, Karabáček - Ville, R. Přikryl, M. Beránek. Trenér: Prospal.