Hokejisté mají po 10 letech medaili, v boji o bronz porazili Američany 8:4

foto Mistrovství světa v hokeji, utkání o 3. místo, ČR - USA, 29. května 2022, Tampere. Český tým se raduje ze zisku bronzových medailí.

Tampere (Finsko) - Čeští hokejisté získali po deseti letech medaili z velké akce. V utkání o bronz na mistrovství světa ve finském Tampere porazili i díky hattricku Davida Pastrňáka tým USA 8:4. K medaili je dovedl finský kouč Kari Jalonen, jenž v březnu nahradil odvolaného Filipa Pešána.

"Byla to neuvěřitelná cesta celého týmu. První věc, která mě teď napadá, je, že ti hráči, kteří se teď radují a oslavují, jsou vzory pro mladé hokejisty v Česku. Doufám, že tato medaile přinese něco pro ně, pro mladé hokejisty. Uvidí, že hráči, kteří jsou jejich idoly, získali medaili na mistrovství světa. Je to něco speciálního. Vím, že jste čekali deset let," řekl Jalonen.

Američané vedli ve 13. minutě už 2:0, když se nedlouho po sobě prosadili Karson Kuhlman a z přesilovky Adam Gaudette. Jiří Černoch snížil, ale ještě před první přestávkou přidal v oslabení další gól Kuhlman.

Po polovině utkání vrátil národní mužstvo do hry Jiří Smejkal. V úvodu třetího dějství se během dvou minut a 46 sekund prosadili dvakrát David Pastrňák a jednou kapitán Roman Červenka. Pojistku přidal v oslabení David Kämpf, který pak ještě do prázdné branky upravil na 7:3. Po snížení Thomase Bordeleaua završil v přesilovce hattrick Pastrňák.

Český tým porazil USA po výhře ve skupině (1:0) na turnaji i podruhé a v samostatné historii slaví šestý bronz. Američané hráli od roku 2013 o třetí místo již pošesté a teprve podruhé prohráli.

Souboj zklamaných ze sobotních semifinálových zápasů měl vlažný úvod. Američané alespoň pár pokusy zahřáli Vejmelku, zatímco Swayman byl dlouho bez zákroku. V sedmé minutě se obtočil kolem branky Hertl, ale nezakončil přesně. Po něm neuspěl Blümel. V 10. minutě už musel zakročit Swayman, když na něho první přesnou střelu vyslal Pastrňák.

Do vedení však šli Američané. Před polovinou třetiny nahazoval od modré čáry Peeke, puk se odrazil od dvojice Meyers, Kempný před Vejmelkovým brankovištěm a Kuhlman do odkryté branky snadno zakončil. Vzápětí pykal Černoch a Gaudette po učebnicové souhře Američanů zakončoval z prostoru mezi kruhy - 2:0. Odpovědět mohl brzy Blümel, jeho nebezpečný pokus však zastavil Swayman betonem. Bellows na druhé straně zazvonil na horní tyčku.

Krátce nato se národní tým dočkal snížení. Stránský bojoval statečně o kotouč v rohu kluziště, na pomoc mu přispěchal Flek, jenž puk také vydoloval, našel Černocha a Swayman neměl moc šancí zareagovat. Češi pak zvýšili aktivitu, vynutili si faul, jenže místo vyrovnání inkasovali potřetí. Američané se dostali do přečíslení tři na dva proti Pastrňákovi s Červenkou a s dávkou štěstí vykombinovali druhý dnešní gól pro Kuhlmana.

Od druhé třetiny nahradil Vejmelku v brance Langhamer. Zajímavých situací výrazně ubylo. Hertlův zbytečný faul znamenal přesilovku pro americké hokejisty, jistý Langhamer však udržel dvoubrankový rozdíl ve skóre. Ve 32. minutě zakončoval vedle po souhře s Blümelem Hertl. Jen o chvilku později přišla náprava, když Skleničkův pokus od modré čáry zastavil Peeke a Smejkal pohotově z dorážky korigoval na 2:3.

Zkraje třetí části přišla gólová smršť českého týmu. Nejprve nedokázal Peeke vyblokovat Pastrňákův pokus z kruhu a po 51 sekundách bylo vyrovnáno. V 43. minutě vyhrál Krejčí buly na Červenku a Češi rázem vedli. Američané sáhli k oddechovému času, ale nebylo jim to nic platné. Už o 68 sekund později se podruhé prosadil Pastrňák.

"Jsme moc rádi, že aspoň ten bronz jsme urvali. Pro nás je ten bronz strašně důležitý, hrozně jsme medaili chtěli urvat. Po tom nepovedeném semifinále jsem to měl v hlavě a první dvě třetiny jsem i dnes hrál hrozně. Někdy ale stačí jedno střídání a všechno se otočí. Proto ten hokej hrajeme. Moc mě těší, že jsme udělali nějaký úspěch pro český hokej, pro naše fanoušky," uvedl Pastrňák.

Ačkoliv pak přišla vniveč čtyřminutová přesilovka, v 55. minutě dovršil Smejkalův únik gólem Kämpf. Američané to zkusili brzy poté bez gólmana, čehož využil Kämpf k další trefě. Bordeleau sice ještě půlminutu nato snížil, ale rozdíl ve skóre zůstal nakonec čtyřbrankový - 37 sekund před koncem zužitkoval přesilovku Pastrňák a dovršil hattrick. Po závěrečné siréně tak mohla propuknout naplno česká radost.

"Před šampionátem byla medaile cíl. Ale i když se to říká, tak víš, že ta cesta nebude jednoduchá. A samozřejmě také nebyla. Včera se nám nepovedly dvě třetiny, ale řekli jsme si, že to musíme zvládnout. Dneska zápas zase nešel, jak bychom si představovali, ale o to lepší ten pocit teď je, že i přes tu nepřízeň jsme někde našli sílu, zvedli hlavy a šli po tom v té třetí třetině," prohlásil kapitán Roman Červenka.

Hlasy po utkání:

Kari Jalonen (trenér ČR): "Byla to neuvěřitelná cesta celého týmu. První věc, která mě teď napadá, je, že ti hráči, kteří se teď radují a oslavují, jsou vzory pro mladé hokejisty v Česku. Doufám, že tato medaile přinese něco pro ně, pro mladé hokejisty. Uvidí, že hráči, kteří jsou jejich idoly, získali medaili na mistrovství světa. Je to něco speciálního. Vím, že jste čekali deset let. A moc dobře vím, jak je to dlouhá doba. Každý se snažil to zlomit a teď máme tu bronzovou medaili my. Je to víc než jedna nepovedená třetina, víc než Pastrňákův hattrick... Dívám se na to, co jsme dokázali, z té širší perspektivy. Věřím, že jsme ukázali mladým hokejistům z různých klubů, jak je třeba hrát o medaile a co lze dokázat."

Roman Červenka (útočník ČR): "Před šampionátem byla medaile cíl. Ale i když se to říká, tak víš, že ta cesta nebude jednoduchá. A samozřejmě také nebyla. Včera se nám nepovedly dvě třetiny, ale řekli jsme si, že to musíme zvládnout. Dneska zápas zase nešel, jak bychom si představovali, ale o to lepší ten pocit teď je, že i přes tu nepřízeň jsme někde našli sílu, zvedli hlavy a šli po tom v té třetí třetině. Víme, jak dlouho to trvalo, takže si to všichni v kabině uvědomovali. My jsme i v té kabině chtěli dát najevo, že to není každý rok, že ne každý rok o ty medaile hraješ. A tady je jasný důkaz, že to trvalo deset let. Ale když už tam jsi, nesmíš tu šanci pustit. Dneska jsme tam museli udělat všechno, byla tam i trocha štěstí na naší straně, ale když si to pro to jdeš, tak to přijde."

Tomáš Hertl (útočník ČR): "Je to něco úžasného. Medaile je taky pěkně těžká. Jsem hrozně rád za kluky i Česko. Potřebovali jsme to. Bylo to dlouhé, trvalo to deset let. První třetina vypadala, jak vypadala. Napadaly tam blbé odrazy, dostali jsme gól v oslabení. Celou dobu jsme věřili, jsem hrozně rád, že se to povedlo. Zůstali jsme dál aktivní. Furt jsme po nich šli, byli jsme aktivní celý zápas. Věděli jsme, že máme síly na to, abychom to otočili. Vlítli jsme na ně, nenechali jsme je nadechnout. Medaili jsme chtěli za každou cenu."

Michal Jordán (obránce ČR): "Je to něco neskutečného. Přál jsem si celý život, aby se něco takového stalo. Třikrát jsem byl v pozici, že jsme skončili čtvrtí. Všichni jsme si řekli, že nám to už mezi prsty nesmí protéct. Jsme ohromně šťastní. Když si vezmu, jaký jsme ukázali charakter, jen to svědčí o tom, jaký jsme byli tým. Udělali jsme nějaké chyby, oni je potrestali. Ale taky jsme si říkali, že vést 3:1 je v hokeji nejhorší. Dali jsme pak druhý gól a už jsme se zvedali. Ve třetí třetině jsme dali šest gólů, to bylo něco neuvěřitelného. Lavička žila celý zápas, trenéři taky. Po každé třetině nám řekli, co musíme zlepšit a co se nám daří. Jsem fakt rád, že jsme to dotáhli do konce."

David Krejčí (útočník ČR): "Byli jsme v laufu, cítil jsem energii z celého týmu a střídačku ovládla během třetí třetiny taková euforie, že si ji budu pamatovat do konce života. To bylo něco neskutečného. Je to o hodně jiné než před deseti lety. A jsem strašně moc rád, jak jsem se rozhodl, že jsem s tím mužstvem mohl tohle podstoupit a absolvovat ten turnaj celý od začátku do konce. Udělala se skvělá parta a my jsme udělali radost fanouškům i celému národu, což je strašně hezké. Je prostě super vyhrát něco společně dohromady, tím spíš po deseti letech. Jet domů s plackou je neskutečné."

David Pastrňák (útočník ČR, autor hattricku): "Jsme moc rádi, že aspoň ten bronz jsme urvali. Pro nás je ten bronz strašně důležitý, hrozně jsme medaili chtěli urvat. Po tom nepovedeném semifinále jsem to měl v hlavě a první dvě třetiny jsem i dnes hrál hrozně. Někdy ale stačí jedno střídání a všechno se otočí. Proto ten hokej hrajeme. Moc mě těší, že jsme udělali nějaký úspěch pro český hokej, pro naše fanoušky. A jsem rád i kvůli Krejčovi s Červusem, že se nám to povedlo. Mají nějaký věk, nikdy nevíte, kdy budete zase reprezentovat. Já jsem přijel po čtyřech letech, nevím, kdy to bude příště. Hrozně si toho vážím, že jsme medaili vyhráli i pro tyhle starší kluky. Na konci dne má pro nás ten bronz cenu zlata."

Marek Langhamer (brankář ČR): "Bral jsem to zase jako další zápas. Snažil jsem se vytlačit, že je to zápas o medaili. A prostě jsem dělal všechno pro to, aby Američani nedali čtvrtý gól, což si myslím, že by nás zlomilo úplně. Kluci pak byli ve třetí třetině v laufu, napadalo to tam, zdálo se mi také, že celá aréna stojí za námi. Já se pořád snažil soustředit na sebe, protože v hokeji nikdo nikdy neví. Tohle je určitě dosud to nejsilnější, co jsem s hokejem prožil. Nevím, kolikrát to zažiju, kolikrát ještě pojedu na mistrovství světa, ale je to rozhodně jeden z mých největších zážitků."

ČR - USA 8:4 (1:3, 1:0, 6:1)

Branky a nahrávky: 16. Černoch (Flek, M. Stránský), 33. Smejkal (D. Sklenička, Kundrátek), 41. Pastrňák (Hertl, Zohorna), 43. Červenka (Krejčí), 44. Pastrňák (Jordán, Hertl), 55. Kämpf (Smejkal), 59. Kämpf (Šimek), 60. Pastrňák (Hertl, Červenka) - 10. Kuhlman (Meyers, Peeke), 13. Gaudette (Boldy, Tynan), 20. Kuhlman (Schmidt, Lafferty), 59. Bordeleau (Watson, Hayden). Rozhodčí: Lawrence (Kan.), Heikkinen - Sormunen (oba Fin.), Van Oosten (Kan.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 9737.

Sestavy:

ČR: Vejmelka (21. Langhamer) - Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, D. Sklenička, Šimek, Jordán - Pastrňák, Krejčí, Červenka - H. Zohorna, Hertl, Blümel - J. Vrána, Kämpf, Smejkal - M. Stránský, Černoch, Flek - od 41. navíc M. Špaček. Trenér: Kari Jalonen.

USA: Swayman - Seth Jones, L. Hughes, Peeke, Schmidt, Lafferty - Boldy, Hartman, Galchenyuk - Gaudette, Tynan, Bellows - Kuhlman, Meyers, Farrell - Watson, Lettieri, Hayden - od 21. navíc Bordeleau, od 41. navíc Barber. Trenér: David Quinn.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 8. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď