Hnutí ANO chystá dopis Pavlovi, chce shrnout problémy společnosti

foto Ilustrační foto - Pokračování schůze Sněmovny svolané z podnětu opozičního ANO k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS), 18. ledna 2023, Praha. Místopředsedkyně ANO a šéfka poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová.

Praha - Opoziční hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Chce v něm mimo jiné shrnout nejpalčivější a největší problémy společnosti, řekla novinářům po dnešním jednání stínové vlády ANO předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová. S Pavlem by se chtěla také v dohledné době sejít.

"Vytyčili jsme si nějaké teze. Chceme shrnout, kde vidíme největší a nejpalčivější problémy společnosti," uvedla. "Chceme upozornit na to, jaké jsme měli návrhy, jak na to bylo reagováno, odmítáno, jaká je komunikace s opozicí ze strany vládní pětikoalice," doplnila.

Pavel na tiskové konferenci po volbách řekl, že je ve funkci připraven naslouchat opozici a zvažovat její argumenty, pokud budou sloužit k řešení problémů.

Dopis před odesláním ještě probere předsednictvo hnutí ANO. To se ke zhodnocení prezidentské volby, v níž ve druhém kole prohrál šéf ANO, expremiér Andrej Babiš, sejde ve středu 8. února. Očekává se také diskuse ohledně dalšího směřování hnutí, o které hovořil jeden z místopředsedů a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, jenž ve volbě podpořil Pavla.

Babiš by měl také vedení ANO sdělit, jak vidí své další působení, i s ohledem na poslanecký mandát. První místopředseda ANO Karel Havlíček uvedl, že s Babišem je on a Schillerová v kontaktu denně a že Babiš má jejich absolutní podporu jako předseda hnutí.

Pavel se už po svém zvolení začal scházet s představiteli vlády a státních institucí. V pondělí jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) a ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou, v úterý s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) a poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem, ve středu s premiérem Petrem Fialou (ODS), předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

Dnes odpoledne se Pavel sejde s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslavem Kalou a poté s policejním prezidentem Martinem Vondráškem. V pátek má v plánu na 13:00 tiskovou konferenci v Hrzánském paláci, v němž dočasně úřaduje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď