Hledač s detektorem našel u Kostic hrob sovětského vojáka

foto Archeolog Libor Kalčík z břeclavského muzea vyzvedával 25. března 2021 ostatky ruského vojáka z druhé světové války, nalezené v Kosticích na Břeclavsku.

Kostice (Břeclavsko) - Hrob sovětského vojáka z konce druhé světové války našel v úterý večer amatérský hledač kovů mezi vinohrady v Kosticích na Břeclavsku. Vzhledem k tomu, že obsahoval mimo jiné ruční granát, přivolal na místo policejní pyrotechniky a ti kontaktovali také archeologa. "Podle výstroje by se mělo jednat o ruského vojáka, jeho kostru bude ještě zkoumat antropolog," uvedl archeolog Libor Kalčík z břeclavského muzea.

Kromě ručního granátu sovětské výroby, který policejní pyrotechnici odvezli k likvidaci, obsahoval hrob také 1,5 kilogramu nábojů, helmu, plynovou masku, boty i přívěšek s obrázkem svatého.

Archeolog Libor Kalčík z břeclavského muzea vyzvedával 25. března 2021 ostatky ruského vojáka z druhé světové války, nalezené v Kosticích na Břeclavsku. "U části předmětů zatím nevíme, oč se jedná, a budou tak předmětem dalšího zkoumání. Zatím to vypadá, že voják zemřel po průstřelu hlavy a jeho kamarádi jej pohřbili. Hrob nebyl nijak hluboký, ale evidentně byl cíleně vykopaný," uvedl Kalčík.

Vzhledem k tomu, že jde o válečný hrob, bude jeho nález oznámen úřadům i ruské straně. Na místě nicméně archeolog nenašel nic, co by umožnilo zjistit totožnost vojáka. V hrobě nebyla uložená ani jeho zbraň.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 30. července 2021

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď