Hlavní trofej fotbalového mistrovství patří podle Západu Kremlu

foto Ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva - Ať v polovině července zvedne v Moskvě nad hlavu trofej pro světového fotbalového šampiona kdokoli, vítězem bude podle západních novinářů ruský prezident Vladimir Putin. Zejména britská média prezentují ruského vůdce jako zatracovaného, ale obávaného vyděděnce, který se díky fotbalu opět ocitne v záři reflektorů. "O sport nejde, hlavní je propaganda," přisadila si nedávno ruská agentura Rosbalt.

Právo uspořádat mistrovství dostalo Rusko od FIFA v roce 2010, dva roky po válce s Gruzií. Většina expertů tehdy spíš sázela na Británii, která ale zůstala v poli poražených. Začalo se hovořit o korupci a zákulisních machinacích, pachuť křivdy přežívá ve Spojeném království dodnes. Na šampionát z Londýna údajně nikdo z britského vedení nepřijede.

Pro Rusy je šampionát potvrzením nově nabyté velikosti. Pocity hrdosti a vlastenectví prožila ruská veřejnost už před čtyřmi lety, kdy Soči hostilo zimní olympiádu. Politický kapitál ale Putin tehdy prohospodařil okupací Krymu. Tentokrát nic podobného nehrozí, vadit může snad jen neblahá kauza odsouzeného a hladovějícího ukrajinského režiséra Oleha Sencova nebo dozvuky kauzy Skripal.

Část slávy ovšem kremelskému vůdci odebral jeho americký protějšek dnešním historickým americko-severokorejským summitem v Singapuru pořádaným jen dva dny před prvním hvizdem na stadionu v moskevských Lužnikách. Putina, ověnčeného v očích Rusů úspěchem syrské operace, zatlačily americko-severokorejské námluvy do pozadí. Fotbal ho může na první stránky médií vrátit.

Zanícený džudista Putin z kolektivních sportů vyznává spíš hokej. Rusko se navíc těsně před mistrovstvím v hodnocení FIFA propadlo na historicky nejnižší, sedmdesátou příčku světového žebříčku. Pro Kreml jsou ale podle komentátorů vnější okolnosti podružné. Podle agentury Reuters Putin vnímá šampionát jako krach snahy Západu jeho zemi izolovat. "Je-li toto izolace, pak si ji docela užíváme," komentoval fotbalový svátek nejmenovaný ruský činitel.

Putin v březnu suverénně obhájil mandát, v květnu zahájil provoz na obřím mostě na Krym, což je pro Rusko událost století. "Je posedlý svou velikostí, chce zanechat v dějinách svou stopu," soudí Sergej Medveděv z moskevské prestižní Vysoké školy ekonomické. Obří investice 14 miliard dolarů (308 miliard korun), díky nimž je ruský šampionát nejdražší v dějinách, přinesly zemi jedenáct nových nebo rekonstruovaných fotbalových arén, nové silnice, několik letišť, modernizované železnice.

Sám prezident označil mistrovství světa ve fotbalu za "grandiózní oslavu sportu" a varoval před vlivem "nesportovních faktorů". Od původních předpovědí, že Rusko šampionát vyhraje, sice Putin časem ustoupil. Podle průzkumů ale titul fotbalového mistra světa očekává každý desátý Rus. "Sportovní stránka mistrovství je pro Putina podružná. Kreml turnaj využije jako důkaz, že Rusko není v izolaci a západní sankce proti němu jsou bezzubé," napsala agentura Rosbalt.

Při zahájení fotbalového šampionátu před čtyřmi lety v Brazílii přivítali fanoušci nepopulární prezidentku Dilmu Rousseffovou pískotem. Navzdory sankcím, mrazivým vztahům s USA, dopingovému skandálu ze Soči, syrské válce nebo vpádu na Ukrajinu Putina nic podobného nečeká, předpověděla americká televize ABC.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď