Hlavní soutěž Febiofestu vyhrál švédský film Charter o cestě matky k jejím dětem

foto V pražském Slovanském domě byl 23. září 2021 slavnostně zakončen 28. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest.

Praha - Hlavní soutěž Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest vyhrál švédský film Charter o matce hledající cestu ke svým dětem. Zvláštní uznání se porota rozhodla udělit filmu Poslouchej, který přibližuje komplikovaný osud pětičlenné rodiny portugalských přistěhovalců na předměstí Londýna. Pořadatelé dnes večer na závěr 28. ročníku festivalu předali i ceny v dalších soutěžích. Galavečer ve Slovanském domě zakončil Oscary oceněný film Otec s Anthonym Hopkinsem.

Vítězný film Charter je druhým celovečerním snímkem režisérky Amandy Kernellové. Představil se na festivalu Sundance a poté vyhrál švédské filmové ceny za režii, kameru a herecký výkon Ane Dahl Torpové. "Film Charter vypráví nikterak neobvyklý příběh, který je však mistrně zpracovaný. Udržuje si napětí a na každém kroku přináší nový impulz, nový úhel pohledu, který nás žene filmem vpřed až do poslední chvíle," uvedli členové poroty.

Těmi byli slovenský filmař Ivan Ostrochovský, který s filmem Služebníci loni vyhrál Hlavní soutěž, Mahnaz Mohammadiová, íránská režisérka dramatu Syn-Matka, které loni získalo Amnesty International Febiofest Award, a herec, režisér a scenárista Jiří Mádl.

Zvláštní cena zamířila ke tvůrcům sociálního dramatu Poslouchej. Portugalská režisérka Ana Rocha De Sousa za něj na loňském MFF v Benátkách obdržela cenu pro nejlepší debut. "Film odhaluje fatální střet jednotlivce se systémem, který v západním světě, který sám sebe považuje za spravedlivý, férový a přátelský k dětem, funguje jako nadpřirozená síla. Obnažuje se zde skryté zlo zrozené z dobrých úmyslů. Je velmi důležité točit filmy, které naší společnosti nastavují plné zrcadlo, i když to někdy může být bolestné," uvedl Mádl.

Diváckou porotu v čele s čestným předsedou Michaelem Kocábem mezi šesti soutěžními filmy v Soutěži komedií nejvíce zaujal humorný portrét dvou vykořeněných duší Večeře v Americe. Natočil jej režisér a kameraman Adam Carter Rehmeier.

O Amnesty International Febiofest Award se ucházely filmy vybrané napříč všemi sekcemi, které se týkají tematiky svobody, lidských práv, svobodného vyjadřování a boje za důstojný život. Letošní porotci – violoncellistka Terezie Vodička Kovalová, filmový režisér Vít Klusák a vedoucí oddělení lidskoprávního vzdělávání Amnesty ČR Jiří Bejček, společně rozhodli o vítězi. Stal se jím film Exil režiséra Visara Moriny reflektující imigraci a integraci. Snímek se představil také v soutěži Sundance, s úspěchem se promítal i na Berlinale 2020 a stal se kosovským kandidátem na Oscara.

Zvláštní uznání Amnesty International Febiofest Award bylo uděleno filmu Nevíš dne. Finsko-íránský režisér a scenárista Hamy Ramezan ve svém celovečerním hraném debutu o osudech íránské rodiny ve Finsku využil vlastní zážitky z dětství.

Pražská část letošního Febiofestu skončí pátečními projekcemi, ale Ozvěny v regionech přinesou zážitky se současnou světovou kinematografií divákům v Prostějově, Hradci Králové, Olomouci, Českých Budějovicích, Brně, Berouně, Děčíně, Zlíně, Liberci a Ostravě, kde bude 8. října při slavnostním zakončení uveden dokumentární film Karel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď