Hlavní orgán WHO přijal rezoluci o vyšetření reakce na pandemii

foto Ilustrační foto - Zdravotník kontroluje 18. února 2020 stav pacienta v nemocnici Ťin-jin-tchan ve Wu-chanu, která je určena pro nové pacienty infikované koronavirem.

Ženeva - Světové zdravotnické shromáždění, které je hlavním orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO), dnes schválilo rezoluci z dílny Evropské unie, která požaduje nezávislé a nestranné vyšetření světové reakce na pandemii covidu-19. Proti přijetí rezoluce se nepostavila žádná ze 194 členských zemí WHO, mezi nimiž jsou i USA a Čína, informovala agentura AFP.

Text připravila Evropská unie, už před schválením jej ale podpořila více než stovka dalších členských zemí WHO včetně Austrálie, Číny, Indie, Japonska, Jižní Koreje, Ruska, Británie či Kanady. Text žádá "nestranné, nezávislé a kompletní" vyšetření mezinárodní reakce na pandemii, kterou koordinovala WHO.

Cílem přitom podle rezoluce je "zlepšit schopnost mezinárodního společenství v prevenci pandemií a přípravu a reakci na ně".

Rozdílné byly v uplynulých týdnech názory na to, kdy by mělo vyšetřování začít. Zatímco Spojené státy a některé další země žádaly okamžité vyšetřování, Čína trvala na tom, že je třeba nejprve dostat šíření koronaviru SARS-CoV-2 pod kontrolu.

Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí při zahájení zasedání Světového zdravotnického shromáždění uvedl, že nezávislé vyšetřování podporuje, ale že nyní na něj není "ta správná chvíle". Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondělí slíbil, že vyšetřování nařídí "v nejbližším vhodném okamžiku", a dnes uvedl, že WHO je pro "zodpovědnost více než kdokoli jiný".

Text, který dnes Světové zdravotnické shromáždění schválilo, hovoří podle agentury AFP o tom, že by vyšetřování mělo začít "co možná nejdříve".

Ghebreyesus dnes také řekl, že WHO bude nadále stát v čele celosvětového boje proti pandemii nemoci covid-19, u níž "hrozí, že zpřetrhá předivo mezinárodní spolupráce".

Rezoluce žádá také spravedlivý přístup k případné vakcíně. Reaguje tím na obavy chudších zemí, že se k očkování nejprve dostanou bohaté státy. Už nyní chudé země kritizují ty bohatší kvůli tomu, že na světových trzích skupují léky, u nichž je naděje, že by mohly proti covidu-19 zabírat. V nynější rezoluci se hovoří o "celosvětovém, brzkém a spravedlivém přístupu" k vakcíně a lékům.

USA v prohlášení, které vydaly krátce po přijetí rezoluce, uvedly, že by mělo avizované vyšetřování přinést "kompletní a transparentní porozumění zdroje viru, sledu událostí a procesu rozhodování o reakci WHO". Americký prezident Donald Trump obviňuje WHO, že je pročínská, a v noci na dnešek pohrozil, že USA trvale zastaví financování organizace a přehodnotí své členství v ní, pokud WHO dostatečně neprokáže svou nestrannost vůči Číně. Ghebreyesus se dnes k těmto Trumpovým výhrůžkám nevyjádřil, píše agentura Reuters.

Navzdory tomu, že na shromáždění námitky nevznesly, USA se v prohlášení distancovaly od zmínky o intelektuálním vlastnictví a jeho možném omezení na základě dohody TRIPS. Ta umožňuje, aby úřady v případě nouzového stavu bez svolení držitele patentu povolily třetí straně licenční výrobu, v tomto případě léků či vakcíny. Tato pasáž ale podle USA "vysílá špatné poselství inovátorům, kteří budou zásadní pro řešení, jež potřebuje celý svět".

Světové zdravotnické shromáždění se letos konalo kvůli pandemii jen dva dny, začalo v pondělí a zástupci členských zemí se jej účastnili prostřednictvím videokonference.

Čína v rámci WHO protestovala proti zemím podporujícím Tchaj-wan

Zástupce Číny při Světové zdravotnické organizaci (WHO) odsoudil Spojené státy a další země za to, že na dnes končícím výročním shromáždění WHO podpořily Tchaj-wan. Peking tento ostrovní stát považuje za součást svého území, a upírá mu proto výsady připadající suverénním státům.

Tchaj-wan dlouhodobě usiloval, aby na dvoudenní schůzce Světového zdravotnického shromáždění, hlavního orgánu WHO, měl status pozorovatele. Jeho snahy podporovaly Spojené státy, Japonsko a další země, pozvánku ale Tchajwanci nedostali kvůli odporu ze strany Pekingu.

"Pořád tu je ještě několik zemí odhodlaných zasazovat se za Tchaj-wan, čímž závažně porušují příslušné rezoluce OSN a WHO a podkopávají snahy bojovat proti epidemii," řekl dnes podle agentury Reuters čínský zástupce při zdravotnické organizaci Čchen Sü. "Čína silně nesouhlasí s takovým chováním," dodal.

Tchaj-wan nemá přístup do OSN a jejích agentur kvůli odporu Pekingu. Zástupci několika zemí dali ve svých projevech na Světovém zdravotnickém shromáždění najevou nesouhlas s nepřipuštěním Tchaj-wanu k jednání, uvádí Reuters.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď