Hlavní ceny Brit Awards převzali rapper Stormzy a zpěvačka Mabel

foto Londýnský rapper Stormzy s oceněním Brit Awards 2020 pro nejlepšího sólového zpěváka.

Londýn - Londýnský rapper Stormzy a španělsko-britská zpěvačka Mabel se v úterý večer stali hlavními vítězi hudebních cen Brit Awards, jež jsou britskou obdobou amerických cen Grammy. Ocenění v kategorii nejlepší hudební skupina překvapivě putuje kapele Foals, uvedla agentura DPA.

Fotogalerie

Šestadvacetiletý Stormzy získal cenu pro nejlepšího sólového zpěváka již v roce 2018. Mabel, vlastním jménem Mabel McVeyová, je mezi oceněnými nováčkem - navázala však na svou matku Neneh Cherryovou, která byla nejlepší zpěvačkou vyhlášena před 30 lety.

Cenu za album roku letos vyhrál londýnský rapper Dave a jeho sociálně-kritická deska Psychodrama. Sošku za nejlepší píseň převzal skotský zpěvák Lewis Capaldi za skladbu Někdo, koho jsi miloval (Someone You Loved).

Brit Awards organizuje profesní hudební sdružení British Phonographic Industry, ceny se udělují od roku 1977. Většina vítězů je vybírána hlasováním více než tisícovky členů sdružení, včetně zástupců nahrávacích společností, tisku, obchodníků s hudebninami, producentů, diskžokejů a sponzorů.

Jako obvykle udělilo sdružení ceny i zahraničním umělcům. Nejlepším nebritským zpěvákem se stal americký rapper Tyler, the Creator a shodně s očekáváními rovněž americká zpěvačka Billie Eilish, která uspěla i při lednovém předávání cen Grammy. Při slavnostním ceremoniálu zazpívala titulní píseň k nové bondovce s názvem Není čas zemřít (No Time to Die).

Stejně jako jiné podobné večery se ani udílení Brit Awards neobešlo bez politických komentářů. Nad všemi ostatními v úterý v tomto směru vyčníval rapper Dave a jeho upravená verze skladby Black ("černý"), v níž umělec označil britského premiéra Borise Johnsona za "pěkného rasistu". Následně rapoval také o údajném dvojím metru britského tisku ve vztahu k vévodkyni Kate a manželce prince Harryho Meghan, jejíž matka je černoška.

Premiér Johnson čelí obviněním z netolerance vůči menšinám už řadu let, především v souvislosti s výroky z jeho žurnalistické kariéry. V posledních dnech pak vyvolaly pobouření informace o nyní již bývalém poradci Andrewovi Sabiskym, který v komentářích na internetu mimo jiné naznačoval, že černoši ve Spojených státech mají v průměru nižší inteligenční kvocient než běloši.

Ministryně vnitra Priti Patelová v rozhovoru s televizí Sky News označila Daveova slova o premiérovi za "naprostý nesmysl" a "velmi nevhodná". Opačná reakce přišla od bývalé předsedkyně Johnsonovy Konzervativní strany a současné členky Sněmovny lordů Sayeedy Warsiové: "Po odporném jmenování Sabiskyho a ostudné absenci odsouzení tento týden ze strany (Downing Street) čísla 10 mi tohle vystoupení připadalo jako potřebný budíček."

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď