Hlavní cenu Trilobit má dokument Mečiar Terezy Nvotové

foto Na snímku tvůrci dokumentárního filmu Mečiar - zleva scénárista Josef Krajbich, režisérka Tereza Nvotová a producentka Zuzana Mistríková.

Beroun - Výroční ceny za nejhodnotnější audiovizuální počiny uplynulého roku udělil dnes v Berouně Český filmový a televizní svaz FITES. Hlavní cenu Trilobit 2018 získala režisérka Tereza Nvotová za celovečerní dokument Mečiar.

Poctu za celoživotní dílo, konkrétně za "dlouhodobou umanutou produkci originálních televizních a filmových děl, která podstatně obohacují obraz české audiovizuální tvorby popřevratových let", převzal v podobě Ceny Vladislava Vančury producent Čestmír Kopecký. Stojí za televizními cykly Česká soda, Bigbít, Chcete mě? či Šumná města, má podíl na vzniku filmů Díky za každé nové ráno, Knoflíkáři, Návrat idiota, Rok ďábla, Nuda v Brně či Karamazovi.

Dokument Mečiar je podle zdůvodnění poroty varovným portrétem vzestupu slovenského politika, který pomocí nevídané míry demagogie, populismu a víry ve vlastní lži dokázal demokratickou cestou uzurpovat moc, jež se neštítila ani zločinů. Nvotová tuto výpověď komentovala autobiografickými momenty ze svého dětství.

Cenu Josefa Škvoreckého za audiovizuální adaptaci literárního díla udělila porota polské režisérce světové pověsti Agnieszce Hollandové za zpracování románu Olgy Tokarczukové Přes kosti mrtvých. Koproducenty polsko-českého snímku, který je výpovědí o tom, že člověk není povýšen nad přírodu a její zákony, byly i Německo, Švédsko a Slovensko. Hollandová, která se z účasti omluvila, převzala před rokem v Praze titul doctor honoris causa Akademie múzických umění. Snímek vzápětí představila na Febiofestu jako svůj nejvíce "český" film. "Jsem ráda, že v něm funguje černý humor. Česká kinematografie mi byla inspirací," uvedla tehdy.

Ceny Trilobit získali režisér Pavel Kačírek za hluboce lidský dokument Jak odchází prezident věnovaný Václavu Havlovi a představitelé hlavních rolí filmu Bohdana Slámy Bába z ledu Zuzana Kronerová a Pavel Nový. Dalšími oceněnými byli Robin Kvapil a Pavel Šplíchal - tvůrci anarchistické grotesky Všechno bude fajn. Je leporelem příběhů z Brna, věrně zrcadlících surreálnou absurditu naší reality.

Uděleny byly i dvě Ceny Ferdinanda Vaňka za přínos rozvoji občanské společnosti. První převzal Tomáš Kudrna za režii dokumentu Co dokáže lež, ve kterém ukazuje rozdíl mezi minulými a současnými formami agrese vůči nic netušícímu obyvatelstvu, což orámoval záběry ruské okupace roku 1968. Oceněni byli také režisér Askold Kurov a producent Maxim Tuula - tvůrci snímku Proces: Ruský stát vs. Oleg Sencov. Odborná jury v čele s Vladimírem Justem ho označila za putinovské poselství světu, že tyto příběhy nemívají nárok na happy end.

Zvláštní cena připadla filmové historičce a teoretičce Kateřině Svobodové za publikaci o kameramanovi Jaroslavu Kučerovi a výstavu uspořádanou z jeho pozůstalosti loni v Brně.

Zcela zvláštní cenu Zlatý citron udělili porotci Jaromíru Soukupovi za neuvěřitelné konferování "diskusních" pořadů v TV Barrandov, které jsou podle nich bizarním koktejlem diletanství a účelového politického aktivismu.

Dětská porota ocenila Ivetu Grófovou za film Pátá loď, který už získal cenu dětí na prestižním Berlinale.

Ceny se letos předávaly již pojedenatřicáté. Členové porot vybírali ze 145 přihlášených titulů a 23 snímků s dětskou či rodinnou tematikou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď