Hlavní body říjnového pléna: energetika, transatlantické vztahy, biologická rozmanitost

foto Uhelná elektrárna v Německu, v pozadí vrtule na výrobu energie z větru. Ilustrační foto.

Europoslanci budou na říjnovém plénu diskutovat problematiku nedávného zvyšování cen energií a budoucnosti vzájemné spolupráce mezi EU a USA. Proberou také návrhy, jak posílit kybernetickou bezpečnost.

Ceny energií neustále rostou – poslanci se proto ve středu zaměří na to, jak situaci řešit a jak se vypořádat s energetickou chudobou. Debatovat budou také o roli obnovitelné energie a energetické účinnosti.

Migranti zadržení v Litvě na hranici s Běloruskem v nově vybudovaném uprchlickém středisku na bývalé vojenské základně Rudninkai. V úterý bude předmětem parlamentní rozpravy budoucnost transatlantického partnerství, potřeba větší autonomie EU a spolupráce s vládou prezidenta Joe Bidena.

Během další debaty v ten samý den bude v centru pozornosti humanitární krize u hranic unie s Běloruskem a hybridní válka běloruského režimu proti EU. O usnesení budou europoslanci hlasovat ve čtvrtek.

Ve čtvrtek budou členové EP diskutovat o plánech na přeměnu Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu na novou nezávislou azylovou agenturu s větším množstvím operačních a technických pravomocí. Měla by zároveň disponovat dodatečnými finančními a lidskými zdroji.

Bezpečnost na silnicích, ochrana před kybernetickými útoky

V otázce dopravní bezpečnosti je jedním z cílů EU do roku 2050 nulový počet úmrtí na evropských silnicích. Na základě toho budou poslanci pravděpodobně požadovat větší investice do bezpečnějších silnic, zavedení rychlostního limitu 30 kilometrů za hodinu v Žába, příroda, rybník, potok, tůň - ilustrační fotoobytných oblastech a na silnicích s vysokým počtem cyklistů a chodců, ale také nulovou toleranci k řízení pod vlivem alkoholu.

Ve středu se bude hlasovat o návrzích na posílení obrany EU v oblasti kybernetické bezpečnosti. Poslanci chtějí zvýšit spolupráci a společné reakce na kybernetické útoky. V úterý navrhnou pokyny pro to, jak by mohla být umělá inteligence využívána policií.

Parlament se bude zabývat i biodiverzitou, v plánu má diskutovat a hlasovat o zprávě z vlastního podnětu. Ta vyzývá EU, aby se zabývala základními příčinami ztráty biologické rozmanitosti a posílila finanční a technickou podporu rozvojovým zemím tak, aby byly schopné se s problémem vypořádat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 15:00 9°C

Celá předpověď