Hlavní body dubnového pléna: očkování, vztahy s Británií, ochrana klimatu, digitální daně, kosmický program

foto Dubnovou plenární schůzi zahájil předseda EP David Sassoli.

Dubnová plenární schůze Evropského parlamentu má skutečně bohatý program. Na seznamu témat, o nichž budou europoslanci rokovat a hlasovat, jsou například obchodní dohody EU s Velkou Británií, digitální “zelené” certifikáty”, debata o vztazích s Tureckem se šéfy Rady EU a Evropské komise Charlesem Michelem a Ursulou von der Leyenovou, současná situace v Rusku, čínské sankce vůči představitelům EU, práva cestujících na dráze, prevence vůči šíření teroristického obsahu či programy související s politikou Mezinárodního měnového fondu.

Rozprava ohledně ruských domácích aktivit v souvislosti s Alexejem Navalným, vojenskou přítomností na hranicích s Ukrajinou a údajným útokem v českých Vrběticích, stejně jako diskuse o chování Číny, se čeká ve středu.

Čeští europoslanci hrají roli v těchto vybraných bodech agendy:

  • Hlasování (úterý, po pondělní rozpravě) o zavedení programu Horizont Evropa – stanovení pravidel pro účast a šíření výsledků, stínová zpravodajka Martina Dlabajová (ITRE – Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku) a stínový zpravodaj Evžen Tošenovský (ITRE – Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku).
  • Mechanismus civilní ochrany Unie (hlasování rovněž v úterý), stínová zpravodajka Kateřina Konečná (ENVI – Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin).
  • Udělení absolutoria za rok 2019: souhrnný rozpočet EU – Rada a Evropská rada (rozprava v úterý, hlasování v úterý, výsledky hlasování ve středu), zpravodaj Mikuláš Peksa (CONT – Výbor pro rozpočtovou kontrolu).
  • Kosmický program na období 2021–2027 a Agentura Evropské unie pro kosmický program (rozprava v úterý, hlasování ve středu, výsledky hlasování ve středu), stínový zpravodaj Evžen Tošenovský (ITRE – Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku).
  • Program pro jednotný trh, konkurenceschopnost podniků, včetně malých a středních podniků, a evropskou statistiku 2021–2027 (rozprava v úterý, hlasování ve středu, výsledky hlasování ve středu), stínová zpravodajka Kateřina Konečná (IMCO – Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů).
  • Digitální zdanění: jednání OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), daňová rezidence digitálních společností a případná evropská digitální daň (rozprava ve středu, hlasování ve středu), středa, spoluzpravodaj Martin Hlaváček (ECON – Hospodářský a měnový výbor).
  • Program pro životní prostředí a oblast klimatu (LIFE) na období 2021–2027 (rozprava ve čtvrtek, výsledky hlasování ve čtvrtek), stínový zpravodaj Alexandr Vondra (ENVI – Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď