Stav zemědělského sucha je letos výrazně lepší než loni

foto Intenzita sucha v půdním profilu 0 až 100 cm - stav k 20. říjnu 2019.

Brno - Stav zemědělského sucha je letos na podzim výrazně lepší než loni, zasahuje pouze tři procenta území, přičemž třemi nejhoršími stupni trpí necelé procento. Zatímco na Moravě je dostatečně naplněná nejen horní vrstva půdy, ale i spodní vrstva od 40 centimetrů do jednoho metru, v Čechách jsou místa, kde přetrvává nedostatek vláhy ve spodní vrstvě, řekl ČTK bioklimatolog a jeden z tvůrců projektu InterSucho Miroslav Trnka.

Upozornil ale, že absolutní podzimní nasycenost půdy bývá poměrně nízká. Bílá mapa, tedy absence sucha, ukazuje, že letos je v půdě stejně nebo více vláhy vzhledem k průměru z let 1961 až 2010 pro toto období.

"Je to však dobrý předpoklad, že při srážkově průměrné či nadprůměrné zimě dojde k potřebnému naplnění půdního profilu vodou," řekl Trnka. Sice již vznikají první globální sezonní předpovědi pro zimu, jaká však bude, se teprve ukáže.

Současný poměrně dobrý stav trvá několik týdnů a je nepravděpodobné, že by nastal větší zlom, protože podzim a zima bývají srážkově chudší než jaro a léto.

Trnka však upozornil, že hydrologická situace, tedy stav povrchových a podpovrchových vod, není stále dobrá, i když je o něco lepší než loni.

"V posledních pěti letech jsme si na současný stav zvykli, ale určitě to pořád není normální. A pokud bude následovat normální, průměrný průběh počasí, ke zlepšení nedojde. Ale třeba se dočkáme srážkově bohaté zimy," řekl Trnka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 9:00 24°C

Celá předpověď