HK začala přijímat žádosti o zaměstnance z Mongolska a Filipín

foto Pozinkovna plastových dílů v závodě na výrobu světlometů. Ilustrační foto.

Praha - Hospodářská komora kvůli nedostatku pracovníků na českém trhu práce dnes začala vyřizovat žádosti firem o doporučení pro zaměstnance z Filipín a Mongolska. Ročně budou moct české podniky díky tomuto režimu, jehož cílem je zrychlit přijímání cizinců na pracovní pozice, o které Češi nebo lidé z EU nemají zájem, přijmout až tisíc uchazečů z každé země. Jde asi o 85 uchazečů měsíčně z obou zemí, sdělila komora dnes ČTK.

Nový program označovaný jako 'Režim ostatní státy' je určen jen přímým zaměstnavatelům působícím v ČR alespoň dva roky ve výrobě, službách nebo ve veřejném sektoru. Firmy musí zaměstnávat alespoň deset zaměstnanců, nesmí mít žádné závazky vůči státu a dlouhodobě nemají obsazené volné pracovní místo z českých zdrojů trhu práce.

V rámci projektu budou moct zaměstnavatelé podat také tzv. hromadnou žádost pro 30 a více uchazečů. Spolu s ní ale musí zaměstnavatel dodat čestné prohlášení, že bude spolupracovat s Centrem na podporu integrace cizinců v jeho kraji, čestné prohlášení o projednání svého záměru se zaměstnanci a vyjádření starosty či primátora obce, kde budou cizinci po příjezdu do ČR ubytováni.

O žádostech o zařazení do programu bude rozhodovat ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na základě doporučení komory. Vláda chystala spuštění projektu k 1. květnu, Hospodářská komora tak nyní učinila s předstihem před plánovaným termínem. Komora zároveň připravuje službu, která by umožnila žádosti firem zpracovávat kompletně stejně jako v režimu pro zaměstnávání pracovní síly z Ukrajiny.

O pracovníky z Mongolska je podle komory zájem hlavně v masokombinátech. Mongolové jsou zvyklí pracovat s masem, od přírody jsou pastevci a práce s nožem jim je blízká. Je to specializovaná a těžká práce, kvůli čemuž jednak není o tuto práci mezi uchazeči na úřadech práce zájem, jednak je kvalifikovaní řezníci neradi zaučují, protože tito zaměstnanci brzy odejdou.

Mluvčí MPO Štěpánka Filipová upozornila, že se dnes na ministerstvu konalo jednání Smíšeného výboru hospodářské spolupráce mezi Českou republikou a Mongolskem. "Obě strany se během zasedání snažily nalézt prostor v oblastech potenciální spolupráce a zároveň přinést návrhy pro zlepšování hospodářských vztahů mezi oběma zeměmi. Hodnota obchodní výměny od posledního zasedání Smíšeného výboru, které se konalo v září 2015 v Ulánbátaru, stagnuje a neodpovídá úrovni vztahů obou zemí ani možnostem, které se nabízejí," dodala.

Hospodářská komora upozornila, že pro zaměstnavatele je zaměstnávání kvalifikovaných cizinců s výučním listem krizové řešení nedostatku lidí ve výrobě. Firmám takový krok totiž přináší dodatečné náklady - například na vyhledání vhodných uchazečů v zahraničí, jejich dopravu, ubytování, zaškolení, překlady předpisů a pracovních postupů. Zaměstnavatelé musí nabídnout pracovníkům ze zahraničí stejné pracovní a mzdové podmínky jako u občana ČR.

Podle dnes zveřejněných údajů klesla nezaměstnanost v Česku v březnu na 3,5 procenta. Úřady práce registrovaly 263.608 uchazečů o místo, nejméně od listopadu 1997. Současně evidovaly 253.522 nabídek volných pozic, o 14.268 více než v únoru. Meziročně se nabídka zvýšila o více než 100.000 míst. Firmy hledají hlavně zedníky, uklízečky, dělníky či řidiče.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď