HK oceňuje rozhodnutí vlády, chce změnit systém podpory firem

foto Ilustrační foto - Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý (na snímku z 9. dubna 2020).

Praha - Hospodářská komora oceňuje, že vláda představila jasný plán uvolňování opatření proti šíření koronaviru. Zároveň navrhuje změnit systém podpory pro podnikatele podle německého vzoru, kdy se podpora vyplácí podle tržeb. Podnikatelé jsou také připraveni zahájit testování zaměstnanců pomocí antigenních testů. Ty by měly být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Na tiskové konferenci to řekl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Vláda jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se budou moci otevřít obchody, služby i restaurace. Bude zrušeno omezení vycházení, znovu se bude moci prodávat i v neděli. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) odklad o čtyři dny budou moci podnikatelé využít k přípravě pro otevření.

"Předpokládali jsme, že vláda od pondělka umožní podnikatelům a jejich zaměstnancům alespoň částečně fungovat tak, jak stanovila v pravidlech protiepidemického systému ve třetím stupni. Kompromis vítáme, nicméně komunikace případného rozvolnění v posledních dnech, kdy se začaly hledat způsoby, jak v pondělí nerozvolnit, zpochybnily samotný protiepidemický systém," uvedl Dlouhý.

Vláda podle něj musí postupovat tak, aby omezila riziko další vlny epidemie a případného dalšího uzavření ekonomiky, které by znamenalo další velké škody. "Musí ale také vzít na vědomí, že neustálé odklady otevření pro řadu podnikatelů znamenají, že s jistotou už neotevřou vůbec. Protože vyčerpali své rezervy a nemají z čeho hradit fixní náklady, které jim každý den, kdy neotevřou, vznikají," doplnil Dlouhý.

Považuje za nezbytné, aby vláda přemýšlela, jak se vypořádat se situací, kdy budou provozovny otevřené jen napůl. Na státní podporu podle něj už dnes nedosahuje řada podniků. "V zahraničí je přitom podpora koncipována tak, aby přiměřeně pokrývala fixní náklady, a umožnila tak přežití firem," podotkl Dlouhý.

Jako příklad komora uvedla německý model, kde podpory kompenzují podnikům ztráty podle obratu. "Aplikujme jednoduchou matematiku. Ať má každý nárok alespoň na 75 procent obratu a odečtou se od toho jakékoliv již poskytnuté kompenzace jako třeba Antivirus, kompenzační bonus nebo nejrůznější dotační programy Covid," sdělil viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Komora vyzvala vládu k okamžitému zahájení testování pomocí antigenních testů. Testy podle ní musí být na odběrních místech dostupné pro všechny a hrazené z veřejného zdravotního pojištění. "Zároveň je naprosto nezbytné neprodleně provázat pravidelné testování s protiepidemickým systémem. Všem, kteří budou dobrovolně a pravidelně podstupovat testování, by mělo být umožněno provozovat jejich podnikání či živnost," dodal Dlouhý.

Podle Podnikatelských odborů, které sdružují více než 12.000 členů, vláda opakovaně upřednostňuje velké vlastníky a korporace proti malým. Podle předsedy unie Radomila Bábka jsou tyto praktiky diskriminační a narušují rovnost a férovost trhu. "Tvrzení ministrů, že malé krámky jsou daleko větším nebezpečím pro šíření nákazy než velký hypermarket, je nejen lživé a nepodložené, ale je navíc v rozporu s právním řádem České republiky," uvedl Bábek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 2°C

Celá předpověď