Hizballáh varoval Rijád před útoky, když nezastaví válku v Jemenu

foto Ilustrační foto - Následky náletu koalice vedené Saúdskou Arábií v provincii Zamár na jihozápadě Jemenu. Cílem útoku byla budova univerzity, kterou povstalečtí šíité využívají jako věznici.

Rijád - Vůdce libanonské radikální skupiny Hizballáh Hasan Nasralláh dnes vyzval Saúdskou Arábii, aby zastavila válku v Jemenu, jinak se její území stane terčem nových útoků. Informovala o tom agentura AP. Ropná zařízení Abkajk a Churajs minulý týden zachvátil požár, když je zasáhlo několik střel. K odpovědnosti se přihlásili jemenští povstalců z řad Húsíů, jejichž spojencem je Írán.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítl a varoval, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

Americký prezident Donald Trump oznámil, že jeho vláda uvalila na Írán v souvislosti s útokem další sankce. "Právě jsme uvalili sankce na íránskou národní banku," řekl Trump v Oválné pracovně Bílého domu během setkání s australským premiérem Scottem Morrisonem.

V televizním projevu Nasralláh Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty varoval, aby nepodněcovaly válku, "protože jsou jejich domy ze skla". Jediný útok na Saúdskou Arábii vyřadil polovinu produkce ropy v zemi. "Co by udělal druhý útok?" dodal Nasralláh.

Útoky z minulého víkendu způsobily v těžbě ropy v Saúdské Arábii rozsáhlý výpadek. Činil 5,7 milionu barelů ropy denně, což představuje asi polovinu průměrné denní těžby v zemi a kolem pěti procent globální spotřeby. Rijád ujišťuje, že těžbu v plném rozsahu obnoví do konce měsíce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď