Historickým městem roku 2017 jsou jihočeské Slavonice

foto Ještě letos má skončit obnova jednadvaceti nástěnných obrazů apokalypsy zjevení Janovo v luteránské modlitebně ve Slavonicích na Jindřichohradecku (na snímku z 15. srpna). Dílo pochází z 16. století. Jde o jedno z mála zobrazení celého příběhu apokalypsy v Evropě.

Praha - Historickým městem roku 2017 jsou renesanční Slavonice, známé unikátně dochovaným historickým centrem s měšťanskými domy zdobenými sgrafitovými fasádami. Letošního držitele ceny za příkladnou péči o památky a užívání státní dotace na jejich opravu dnes tradičně vyhlásili na Pražském hradě. Město jako odměnu dostává milion korun na další péči o památky, převzal ji starosta Slavonic Hynek Blažek.

"Ve Slavonicích, které reprezentují pohraniční město, kam jste se před ne tak dávnou historií těžko dostali, a spousta lidí nevěděla, že Slavonice existují, se snažíme systematicky pracovat na udržení skvostného historického jádra pro další generace. Doufám, že tím, že tady můžu stát (...), prezentujeme, že se to snad daří," řekl Blažek. Právě to, že Slavonice byly v mnoha obdobích historie stranou zájmu, umožnilo dochovat cenné stavby s fasádami a unikátními sklípkovými klenbami bez přestaveb.

Do 24. ročníku soutěže se přihlásilo 33 měst. Slavonice, na jejichž území je 59 nemovitých kulturních památek, postoupily do dnešního finále jako vítěz v Jihočeském kraji. Díky zachovanému historickému jádru města se Slavonicím někdy přezdívá malá Telč nebo perla západomoravské renesance. Slavonice jsou nejzápadnějším městem na historickém území Moravy a spolu s nedalekými Dačicemi jedinými dvěma moravskými městy na území Jihočeského kraje.

"Nejbližší plány v oblasti památkové péče vycházejí z programu regenerace, který každoročně využíváme. Letos zahrnuje devět památek, soukromých i městských," řekl Blažek ČTK. Mezi letošními opravami je třeba pokračování rekonstrukce kostela Božího Těla s cenným krovem a zvonicí. "Věnujeme se souboru měšťanských domů, jimiž jsou Slavonice proslavené, a letos pokračujeme dvorními trakty, okny, dveřmi, nejde vždycky jen o sgrafita, ale je třeba udržovat ty domy jako celek," uvedl.

Slavonice také dlouhodobě usilují o zápis na seznam UNESCO. "Myslím, že cesta může vést spíše přes architekturu. Spolupracujeme s Rakouskem, kde jsme objevili přímého potomka stavitele Leopolda Österreichera, který se na podobě Slavonic významně podepsal, a přes teoretickou část slavonické architektury se snažíme do seznamu propracovat," doplnil.

Slavonice na rozdíl od mnoha jiných měst, která se soutěže účastní, nebyly ani jednou ve finále. Ze 14 krajských vítězů dnes jako finalisty vyhlásili také Brtnici, Vysoké Mýto a městskou část Praha 1, jejich zástupci obdrželi odměnu 100.000 korun; ta připadá také všem krajským finalistům.

Loni bylo ve Slavonicích díky dotacím ministerstva kultury, která činila téměř 2,5 milionu korun, opraveno 11 památek. Město vlastníkům památek přispělo na opravy 143.000 korun. Podíl vlastníků, včetně případů, kdy majitelem památky je město, byl 830.000 korun. Největší příspěvek z programu, 640.000 korun, loni šel na restaurování freskové výzdoby evangelické modlitebny, 430.000 korun program přispěl na restaurování nedávno objevené sgrafitové fasády jednoho z domů. V programu regenerace městských památkových rezervací a zón jsou Slavonice od roku 1993, kdy program vznikl. Město odhaduje, že do své památkové zóny bez příspěvků a podílů v programu od jeho vzniku vložilo přes 70 milionů korun.

Soutěž Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď