Historici zpřístupnili matriky padlých vojáků z první světové války

foto Ilustrační foto - Francie, Británie a Německo si dnes v severofrancouzské obci Thiepval připomínají za účasti 10.000 lidí sté výročí bitvy na Sommě, která byla jedním z nejkrvavějších střetnutí první světové války.

Praha - Lidé pátrající po osudech svých předků mohou nově hledat i on-line v matrikách polních nemocnic. Knihy, které zpřístupnil Vojenský historický ústav ve spolupráci s Vojenským ústředním archivem, obsahují údaje o více než 23.000 vojácích, kteří zemřeli právě v polních nemocnicích. Ministerstvo obrany to uvedlo na svém webu www.army.cz.

Zveřejněné archiválie podle ministerstva vznikly ve Vídni od října 1923 do května 1924. Českoslovenští úředníci tehdy vyhledali a do 16 objemných svazků zapsali údaje o zemřelých, kteří patřili na území spravovaného nově vzniklým Československem. Použili k tomu všechny dochované matriky polních nemocnic a jejich předchůdců. Celkem tak čerpali z matrik téměř tří stovek zařízení a shromáždili 23.149 úmrtních zápisů. Vytvořili podle historiků jedinečný pramen, protože v současném vídeňském Válečném archivu se dochovaly matriky pouze třetiny polních nemocnic.

Matriční knihy byly zdigitalizovány kolem roku 2007, nyní historici nabídli možnost, aby v nich mohli zájemci jednoduše vyhledávat. Badatelé tak mohou hledat jak podle jména, tak i třeba podle místa narození nebo roku, kdy dotyčný padl. Přístup k matričním knihám je možný přes digitální studovnu ministerstva obrany, která nabízí i další archiválie, jež se týkají obětí první světové války.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď