Hirt vyhrál na Giru po úniku královskou etapu, celkově je už devátý

foto Jan Hirt vyhrál po úniku královskou 16. etapu Gira d´Italia.

Aprica (Itálie) - Jan Hirt vyhrál po úniku královskou 16. etapu Gira d'Italia a slaví v 31 letech životní úspěch. Po 202 kilometrech a 5250 nastoupaných metrech vybojoval v cílovém městě Aprica etapový vavřín na Giru jako pátý český cyklista v historii. V průběžném pořadí se posunul z dvanáctého místa na deváté. Druhý dnes za Hirtem dojel o sedm sekund později Nizozemec Thymen Arensman.

Hirt, člen belgické stáje Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux, před třemi lety v královské etapě na Giru rovněž s přejezdem přes Mortirolo obsadil druhé místo. Dnes už českého vrchaře nikdo neporazil. Etapovým prvenstvím navázal na Jána Svoradu, Jana Hrušku, Romana Kreuzigera a Josefa Černého, jenž jako zatím poslední Čech uspěl před dvěma lety.

"Chtěl jsem jít do úniku a zajet výsledek. Vždycky, když je Mortirolo, tak se těším. Na Mortirolu jsme museli bohužel dotahovat, pak jsem měl problémy s řazením a ve sjezdech křeče. Bylo to utrpení, ale strašně jsem to vítězství chtěl," řekl Hirt v televizním rozhovoru.

Když už pod posledním vrcholem nechal soupeře za sebou, málem ho zradilo kolo. "Skákal mi řetěz, neřadilo mi to. Myslím, že jsem měl povolené zadní kolo, protože jsem cítil, jak tam lítá. Do vysílačky jsem říkal, že chci vyměnit kolo. Ale vzápětí jsem si pomyslel: Když ho vyměním, bude to pro mě konec nadějí na vítězství v etapě. Nevěděl jsem, co mám dělat. Hodil jsem tam tedy velký převod a zbytek kopce na něj rval. A v následném sjezdu do cíle jsem dostal křeče," popsal pro iDNES.cz.

Už na začátku etapy se pustil do úniku, pak doháněl ve skupině osmičku uprchlíků a během cesty do obávaného průsmyku Mortirolo se dotáhl zpátky na čelo. Rozhodl v posledním stoupání na Santa Cristinu. "Utrhl" Alejandra Valverdeho s Hughem Carthym, pak i Lennarda Kämnu a Arensmana a vedení v závěrečném sjezdu na mokrém asfaltu udržel.

"Věděl jsem, že v prudším úseku (posledního stoupání) musím útočit. Kämna měl náskok, ale když to nezkusíte, tak nevíte, na čem jste," dodal Hirt, jenž v únoru ovládl Kolem Ománu a po šesti letech vyhrál etapový závod. Na Giru startuje popáté.

"Pokaždé, když se mě někdo zeptal, proč dělám cyklistiku a čeho chci dosáhnout, říkal jsem, že vyhrát etapu na Giru a pak můžu ukončit kariéru. Teď jsem šťastný, ale končit nechci," řekl s úsměvem rodák z Třebíče.

V růžovém trikotu lídra Gira zůstal Ekvádorec Richard Carapaz, Hirt na něj ztrácí necelých osm minut. Ve středu čeká peloton další horská etapa se startem v Ponte di Legno. Závod skončí v neděli. Hirtovým maximem v konečném pořadí je dvanáctá příčka z roku 2017.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 16. etapa (Saló - Aprica, 202 km):

1. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) 5:40:45, 2. Arensman (Niz./DSM) -7, 3. Hindley (Austr./Bora hansgrohe), 4. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 5. Valverde (Šp./Movistar), 6. Landa (Šp./Bahrajn Victorious) všichni -1:24, 7. Kämna (Něm./Bora-hansgrohe), 8. Almeida (Portug./SAE Team Emirates) oba -1:38, 9. Nibali (It./Astana-Qazaqstan) -2:06, 10. Carthy (Brit./EF Education-EasyPost) -2:13.

Průběžné pořadí: 1. Carapaz 68:49:06, 2. Hindley -3, 3. Almeida -44, 4. Landa -59, 5. Nibali -3:40, 6. Pozzovivo (It./Intermarché-Wanty-Gobert) -3:48, 7. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -3:51, 8. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -4:45, 9. Hirt -7:42, 10. Valverde -9:04.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď