Hidalgová podle průzkumů křeslo starostky Paříže obhájila

foto Žena odevzdává svůj hlas během komunálních voleb ve francouzském městě Urrugne.

Paříž - Socialistická starostka Paříže Anne Hidalgová v dnešním druhém kole komunálních voleb svůj úřad obhájila, a zajistila si tak druhé funkční období. Podle odhadů zveřejněných po uzavření volebních místností získala přes 50 procent hlasů. Vítězství Hidalgové tak bude ranou pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který je v polovině volebního období a který toužil svou vládní stranu Republika v pohybu (REM) zakotvit nejen v regionech, ale ovládnout s ní i metropoli.

Premiér Édouard Philippe podle odhadů získal s 58,8 procenta hlasů křeslo starosty v přístavním městě Le Havre. Tuto funkci tam zastával už v letech 2010 až 2017.

"V Le Havru jsme šťastní, toto vítězství oslavíme," prohlásil Philippe. Agentura Reuters uvedla, že francouzská ústava Philippeovi umožňuje jmenovat zástupce, který radnici povede, zatímco on bude dál zastávat úřad ministerského předsedy. Jeho vítězství nicméně podle Reuters vyvolá otázky o možné vládní obměně.

Macron už premiérovi pogratuloval. Sejde se s ním v pondělí, uvedla prezidentská kancelář.

Dnes se hlasovalo asi v 5000 francouzských obcích a městech, kde zbývalo vítěze určit po březnovém prvním kole. I druhé kolo se mělo původně konat v březnu, kvůli pandemii nemoci covid-19 ale bylo odloženo.

Stejně jako v prvním kole i nyní provázel hlasování nízkým zájem voličů. V prvním kole účast činila 38,8 procenta, podle dostupných údajů z pozdního odpoledne dnes hlasovalo asi 35 procent voličů. Tento údaj tedy nezohledňuje poslední hodiny hlasování.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je čtvrtek 24. června 2021

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď