Hertl a Chytil dali dva góly, Palát se zaskvěl krásným sólem

foto Hokejista San Jose Tomáš Hertl (uprostřed) překonává brankáře Anaheimu Johna Gibsona.

New York - Útočník Tomáš Hertl skóroval v NHL v pátém utkání za sebou, když dvěma góly pomohl hokejistům San Jose k výhře 5:3 na ledě Anaheimu. Pražský rodák byl vyhlášen první hvězdou zápasu, ze kterého ale v průběhu třetí třetiny odstoupil. Střeleckou formu potvrdil i Filip Chytil, který ale dvěma zásahy ve třetí třetině jen zmírnil debakl New York Rangers 3:9 na ledě Tampy Bay. Výhru domácích podpořil jedním gólem Ondřej Palát.

Hertl, který si v posledních pěti zápasech připsal šest gólů a tři přihrávky, vyrovnal na 1:1 a 2:2. Odchovanec pražské Slavie se poprvé prosadil v sedmé minutě z dorážky a v závěru druhé třetiny se trefil z pravé kruhu přesně do vzdálenějšího růžku. San Jose otočilo dvěma góly ve 49. a 51. minutě. Anaheim ještě zápas zdramatizoval, když střelu Maxe Jonese srazil do vlastní sítě Radim Šimek. Výhru v závěru pojistil Logan Couture.

Hertl se na ledě neradoval se svými spoluhráči z výhry, protože v průběhu třetí třetiny odstoupil po střetu se Samem Steelem. Trenér San Jose Peter DeBoer neměl zprávy o zdravotním stavu českého útočníka, který po zápase nebyl k dispozici novinářům, aby upřesnil, co mu je. Až Couture situaci objasnil. "Kdykoli se vám něco stane s kolenem, není to dobré. Ale mluvil jsem s ním a říkal, že to bude dobré. To je pozitivní," řekl.

Palát se zaskvěl krásným sólem, když převzal ve vlastním pásmu puk a namířil si to k brance. Český útočník se při průniku drze protáhl mezi dvěma bránícími hráči a střelou z levého kruhu zvýšil v čase 6:42 už na 4:0. Pouze pětkrát v historii NHL nasázel jeden tým čtyři branky od začátku zápasu rychleji. Po snížení Rangers nastřílela Tampa Bay další čtyři branky ve druhé třetině.

Až za stavu 1:8 se poprvé prosadil Chytil, který snížil v oslabení po přihrávce Libora Hájka střelou švihem z mezikruží. Poté domácí využili pátou přesilovou hru v zápase a v 56. minutě stanovil konečné skóre Chytil. V přečíslení přihrál dva na jednoho Pavlu Bučněvičovi, jehož střelu dorazil do prázdné branky. Kroměřížský rodák vstřelil od povolání do hlavního týmu Rangers šest branek v osmi zápasech.

Tampa Bay vyrovnala klubový rekord v počtu vstřelených gólů i využitých přesilových her. "Nechtěli jsme pouštět nohu z plynu. Většinu zápasu jsme výborně útočili," řekl kapitán Steven Stamkos. "Jsou to unikátní zápasy. Nikdo není v lize o tolik lepší, aby vyhrával 9:3. Jednou dvakrát za sezonu se to ale takhle sejde," uvedl kouč Tampy Bay Jon Cooper. Hlavním strůjcem úspěchu byl Nikita Kučerov (1+3).

Martin Nečas připravil vítězný gól Caroliny, která uspěla v Buffalu 5:4 v prodloužení. Český útočník projel celým kluzištěm a dostal se za obranu domácích, ale nestihl už zakončit, a tak zvolil zpětnou přihrávku na Dougieho Hamiltona, který střelou bez přípravy rozhodl v čase 62:28.

"(Nečas) nabral dobrou rychlost a doufal jsem, že to zakončí gólem. Ztratil ale trochu kontrolu nad pukem, snažil jsem se mu proto nabídnout na přihrávku a rozhodl jsem se vypálit," uvedl Hamilton, který je s devíti góly nejlepším střelcem mezi obránci. "Je moc šikovný. Dokáže vytvořit skvělé akce," chválil Nečase trenér Caroliny Rod Brind'Amour.

Carolina měla blíže k výhře už v základní hrací době, kdy ztratila vedení 3:1 a za stavu 4:3 inkasovala 41 sekund před koncem třetí třetiny. Brankář Petr Mrázek zlikvidoval 29 střel a připsal si deváté vítězství v sezoně. Buffalo, v jehož sestavě scházel zraněný Vladimír Sobotka, prohrálo pošesté za sebou.

Útočník Connor McDavid si připsal v NHL poprvé v jednom utkání šest bodů, když hattrickem a třemi přihrávkami zařídil výhru Edmontonu 6:2 nad Coloradem. U pěti gólů asistoval Leon Draisaitl, který vede produktivitu soutěže s 41 body (15+26) před McDavidem (14+23) a Davidem Pastrňákem z Bostonu (16+15).

McDavid měl už po úvodní třetině na kontě čtyři body (2+2) a hattrick zkompletoval ve 29. minutě. Kapitán Edmontonu ještě zaznamenal v závěru prostřední části přihrávku a je prvním hráčem od roku 2013, který posbíral v utkání základní části šest bodů.

"Jsou večery, kdy se daří a kdy to tolik nejde. Tentokrát jsem se cítil dobře, pomohlo mi, že jsme se brzy prosadili," řekl McDavid. Rekord drží Darryl Sittler, který si v roce 1976 připsal deset bodů (6+4). Brankář Colorada Adam Werner, který minule nahradil po 31 sekundách hry zraněného Pavla Francouze a blýskl se 40 zásahy při výhře 4:0 nad Winnipegem, byl po pěti gólech střídán.

Roman Polák, který utrpěl v úvodním utkání sezony po nárazu do mantinelu menší zlomeninu hrudní kosti, se po měsíci a půl vrátil do sestavy Dallasu. Český obránce vynikal ve Vancouveru obětavou hrou a šesti zblokovanými střelami pomohl k výhře 4:2. Jednou přihrávkou přispěl k vítězství Radek Faksa.

Naopak v zadních řadách Detroitu, který prohrál v Los Angeles 2:3 v prodloužení, scházel Filip Hronek. Zdravotní stav českého obránce, jenž v minulém utkání skóroval, by ale neměl být vážný. Podle kouče Jeffa Blashilla neutrpěl Hronek zlomeninu, pouze má určitou část těla naraženou.

Statistika čtvrtečních zápasů NHL:

--------

Buffalo - Carolina 4:5 v prodl. (1:2, 1:1, 2:1 - 0:1)

Branky: 5. Skinner, 36. Lazar, 54. Jokiharju, 60. J. Larsson - 13. J. Staal, 18. Aho, 21. T. Teräväinen, 57. A. Svečnikov, 63. D. Hamilton (Nečas). Střely na branku: 33:29. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval čtyři branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 87,88 procent. Diváci: 16.603. Hvězdy zápasu: 1. T. Teräväinen (Carolina), 2. Skinner (Buffalo), 3. A. Svečnikov (Carolina).

Tampa Bay - NY Rangers 9:3 (4:1, 4:0, 1:2)

Branky: 6. a 40. Killorn, 3. L. Schenn, 7. Kučerov, 7. Palát, 28. Stamkos, 31. Maroon, 35. Shattenkirk, 53. Gourde - 43. a 56. Chytil (na první Hájek), 15. Kreider. Střely na branku: 45:23. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Killorn, 3. Shattenkirk (všichni Tampa Bay).

Florida - Winnipeg 3:4 (0:0, 1:1, 2:3)

Branky: 48. a 59. Trocheck, 36. Barkov - 24. Morrissey, 45. Ehlers, 55. Scheifele, 58. Lowry. Střely na branku: 37:30. Diváci: 12.190. Hvězdy zápasu: 1. Scheifele (Winnipeg), 2. Trocheck (Florida), 3. Laine (Winnipeg).

Minnesota - Arizona 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

Branky: 15. Fiala, 46. Parise, 53. Greenway - 26. Garland, 48. Crouse. Střely na branku: 34:29. Diváci: 17.079. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Fiala, 3. Greenway (všichni Minnesota).

Edmonton - Colorado 6:2 (4:1, 2:1, 0:0)

Branky: 13., 16. a 29. McDavid, 7. a 39. Nugent-Hopkins, 13. Kassian - 2. a 37. Burakovsky. Střely na branku: 28:33. Diváci: 17.188. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl, 3. Kassian (všichni Edmonton).

Vancouver - Dallas 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)

Branky: 26. Virtanen, 32. Stecher - 4. Dowling, 25. Comeau (Faksa), 38. Seguin, 58. Radulov. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18.642. Hvězdy zápasu: 1. Seguin (Dallas), 2. Virtanen (Vancouver), 3. Heiskanen (Dallas).

Anaheim - San Jose 3:5 (1:1, 1:1, 1:3)

Branky: 2. Rakell, 33. Silfverberg, 56. M. Jones - 7. a 39. Hertl, 49. Burns, 51. E. Kane, 60. Couture. Střely na branku: 32:35. Diváci: 16.007. Hvězdy zápasu: 1. Hertl (San Jose), 2. Rakell, 3. Getzlaf (oba Anaheim).

Los Angeles - Detroit 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 6. Kopitar, 59. Kempe, 61. Iafallo - 25. a 43. Bertuzzi. Střely na branku: 31:21. Diváci: 16.821. Hvězdy zápasu: 1. Iafallo (Los Angeles), 2. Bertuzzi (Detroit), 3. Kopitar (Los Angeles).

6. Chicago 18 7 4 7 50:56 18
7. Minnesota 19 7 1 11 50:65 15