Herečka Chantal Poullainová převzala francouzský Řád čestné legie

foto Francouzský velvyslanec Alexis Dutertre předává Řád čestné legie herečce Chantal Poullainové, 12. září 2023, Praha.

Praha - Česko-francouzská herečka a šansoniérka Chantal Poullainová dnes na francouzské ambasádě v Praze převzala nejvyšší francouzské státní vyznamenání, Řád čestné legie. Ocenění získala za dlouhodobé obohacování české a francouzské kultury navzájem a za trvalé přispívání k přátelství mezi Francií a Českou republikou. Udělení řádu je také oceněním činnosti Poullainové v humanitární oblasti. Insignie rytířky Řádu čestné legie předal Poullainové za přítomnosti její rodiny a přátel francouzský velvyslanec Alexis Dutertre.

Fotogalerie

Dutertre při předávání vyzdvihl tři hlavní rysy životní dráhy Poullainové, její rozhodnutí odejít za láskou do Československa za komunistické diktatury, její uměleckou dráhu a její osobní nasazení v Nadaci Archa Chantal, kterou založila na podporu nemocných dětí. Ocenil také její pozoruhodnou kariéru navzdory omezením totalitního režimu, do jehož doby podle něj přinesla lidskost a pravdivost.

Poullainová se narodila v roce 1956 v Marseille. Vystudovala divadelní akademii v Ženevě, věnovala se i baletu. Po seznámení s hercem Boleslavem Polívkou se přestěhovala v roce 1982 do tehdejšího Československa. V roce 1989 se jim narodil syn Vladimír, po studiu na DAMU také herec.

Od 80. let se Poullainová začala objevovat na scéně Divadla Na Provázku a později v Divadle Bolka Polívky v legendární inscenaci Šašek a královna, ze které vznikl i stejnojmenný film Věry Chytilové. Hostovala v Klicperově divadle v Hradci Králové, v Praze v Divadle Na Zábradlí i v Národním divadle. V letech 2000 až 2016 hrála v pražském divadle Ungelt.

Od roku 2017 spolupracovala na mnoha rolích v muzikálu, v činohře na českých divadelních scénách, hostovala i se souborem 420People, natočila desítky rolí ve filmech i televizních inscenacích. S Divadlem Bolka Polívky hraje v představeních Šest tanečních hodin v šesti týdnech a Rebelky, vystupuje rovněž s triem saxofonisty Štěpána Markoviče s koncertem šansonů. Nejnovější z několika dokumentárních filmů o jejím životě je snímek Chantal Poullain - Moje životní Odyssea režiséra Agathonikiadise.

Řád čestné legie je francouzské nejvyšší státní vyznamenání, které se uděluje na základě dekretu francouzského prezidenta. V roce 1802 jej založil Napoleon Bonaparte, a to za vynikající civilní nebo vojenské zásluhy o francouzský národ. Mezi české nositele řádu patří například Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Havel, režisér Miloš Forman, malíř František Kupka, letec František Fajtl, spisovatel Milan Kundera nebo zpěvačka Marta Kubišová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď