Druhou Thálii získal Štěpán a Nanu, nejvíc nominací mělo ND Praha

foto Cenu Thálie za mimořádný výkon v činohře získal Petr Štěpán za roli Satana v inscenaci Ztracený ráj (Zpráva o člověku) Městského divadla Brno. Na snímku z 5. února 2020 je v oceněné roli spolu s Barborou Goldmannovou v roli Evy.

Praha - Petr Štěpán dnes za roli Satana v inscenaci Ztracený ráj (Zpráva o člověku) Městského divadla Brno získal v kategorii činohry svoji druhou Cenu Thálie. První má z roku 2007 za úlohu Darryla v muzikálu Čarodějky z Eastwicku. Cenu za mimořádný výkon v oboru balet, tanec a pohybové divadlo dostala stejně jako loni Alina Nanu za roli Taťány v inscenaci Oněgin Národního divadla Praha. V užších nominacích se objevilo jednadvacet divadel, nejvíce nominací, deset, získalo Národní divadlo (ND) Praha. Vyhlášení letošních Thálií se vzhledem k protipandemickým opatřením uskutečnilo v přímém on-line přenosu.

V ženské kategorii činohry Thálie uspěla Tereza Groszmannová za titulní roli Mirandolíny v inscenaci Národního divadla Brno. V oboru balet, tanec a pohybové divadlo z mužů uspěl Ondřej Vinklát s rolí Josefa K. v inscenaci Kafka: Proces Národního divadla Praha.

Již dříve pořádající Herecká asociace oznámila, že ceny za celoživotní dílo získají v činohře Hana Bauerová a Josef Abrhám, Jan Malík za operu, tanečnice Aneta Voleská a muzikálová herečka Hana Talpová.

Za mimořádný výkon v uplynulé sezoně v oboru muzikál dostala Thálii Erika Stárková za roli Dívky v inscenaci Lazarus pražského Divadla Komedie. V téže kategorii z mužů uspěl Pavel Režný, cenu obdržel za roli Smrti v inscenaci Elisabeth Divadla J. K. Tyla Plzeň.

V kategorii opera převzala cenu Jana Šrejma Kačírková za roli Julietty v inscenaci Tři fragmenty z Juliette/Lidský hlas Národního divadla Brno. Z mužů obdržel cenu Lukáš Zeman za roli Hraběte Almavivy v inscenaci Figarova svatba Slezského divadla Opava.

Cenu Thálie v kategorii loutkové divadlo získal herec Ondřej Nosálek za roli Zátopka v inscenaci Zá-to-pek z repertoáru divadla Minor Praha. V kategorii alternativní divadlo uspěl Jakub Gottwald za inscenaci Ur-fascism projektu STK Theatre Concept a Krajinou přílivu Praha.

Vyhlášena byla též Cena Thálie pro mladého umělce do 33 let, kterou získal Josef Láska z Východočeského divadla v Pardubicích. Cenu České akademie divadelníků za mimořádný přínos českému divadelnímu umění obdržel Jaroslav Vostrý. Cenu za šíření divadelního umění v televizi dostal kameraman Josef Špelda. Působí také jako pedagog na FAMU, natočil například Saturnina.

Letos se Thálie vyhlašovaly po sedmadvacáté. Nově je od letošního ročníku udílejí ne za výkony v uplynulém kalendářním roce, ale za výkony v uplynulé divadelní sezoně. Tu zčásti zasáhla již opatření proti koronaviru, ale porotci se shodli, že loňský divadelní podzim byl na premiéry bohatý a měli z čeho vybírat. Další inscenace zhlédli ze záznamů, některá díla ale přesunuli do hodnocení v příštím ročníku.

Vyhlášení Cen Thálie 2020 se uskutečnilo v přímém on-line přenosu ze studia produkce BEA channel v Olomouci. Téměř tříhodinovým improvizovaným večerem v bezprostřední atmosféře provázel prezident Herecké asociace Ondřej Kepka. Oceněný do poslední chvíle nebyl známý a vyhlášení tak bylo pro všechny překvapením.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď