Herec Jan Budař jako Princ Mamánek ve své filmové pohádce musí dospět v krále

foto Jan Budař představil novinářům filmovou pohádku Princ Mamánek. Napsal knižní předlohu, scénář, film režíroval a zahrál si i titulní roli, 24. října 2022, Praha.

Praha - Pohádku Princ Mamánek, srdcový projekt herce Jana Budaře, který napsal knižní předlohu, scénář, film režíruje a hraje i titulní roli, uvedou kina od 27. října. Ve snímku se pod jeho režijním vedením před kameru vrátila Jana Nagyová, někdejší představitelka princezny Arabely, která se zhostila role královny Ludmily. V dalších rolích hrají například Ondřej Vetchý, Veronika Khek Kubařová, Boleslav Polívka či Martin Huba. V příběhu se Budař jako rozmazlený princ Ludvík musí vydat do světa, aby dospěl ve krále. Vyplývá to z informací tvůrců filmu na dnešním setkání s novináři.

Fotogalerie

Obsazení královny přitom nebylo jednoduché, protože Budař nemohl dlouho na Nagyovou vypátrat kontakt. Nakonec napsal její dceři prostřednictvím Instagramu. "Je to velmi neobvyklé, ale Jan Budař oslovil prostřednictvím Instagramu moji nejmladší dceru s prosbou o propojení. Dlouho jsme se pak znali jen přes obrazovky díky hovorům přes internet a osobně jsme se setkali až v létě, vlastně docela těsně před natáčením," vzpomínala Nagyová.

V příběhu se Budař jako rozmazlený princ Ludvík musí vydat do světa, aby na své dobrodružné cestě zjistil, jak vypadá opravdový svět mimo zdi jeho přepychového zámku. Princova průvodce, rytíře Hudrovala z Dětenic, hraje Ondřej Vetchý, Bětu z hospody Veronika Khek Kubařová. V dalších rolích vystupuje Martin Huba jako král nespokojený s rozmazleností svého dospělého syna a Boleslav Polívka jako hrobník Hrouda, který příběh filmu vypráví a současně do jeho děje zasahuje. Na žádnou z postav se nedělal konkurz, všechny obsadil Budař podle svého přání.

"Já sám jako herec konkurzy nemám moc rád a role do filmu jsem hercům nabízel přímo na tělo. Měl jsem štěstí, že všichni mí vysnění herci svou roli v Mamánkovi přijali," sdělil Budař.

Pohádku nasnímal kameraman Jan Malíř a tvůrci během natáčení vystřídali prostředí Pohanska na jižní Moravě, Lednicko-Valtický areál, Žehrovskou oboru v Českém ráji, skály a lesy Kokořínska nebo zámek Dětenice. "Často se mi stalo, že jsem přijel na obhlídku a místní mi ukázali místa, která jsem vůbec neznal a která byla prostě skvělá. I díky nim dostává dobrodružné putování prince tu správnou pohádkovou atmosféru," podotkl Budař.

Uvedení filmu provází i další aktivity. Mimo jiné vychází Budařova kniha v nové filmové podobě. Pohádka, kterou Budař napsal a sám ilustroval, je nyní vybavena fotografiemi z filmu. Připraveny jsou také dvě promítání a autogramiády s Budařem. V Olomouci se fanoušci mohou s hercem setkat 30. října v obchodním centru Galerie Šantovka a v sobotu 5. listopadu pak Budař dorazí na promítání do Premiere Cinemas Praha Hostivař.

Princ Mamánek je Budařovým debutem coby režiséra a producenta celovečerního filmu. Režijní zkušenosti má s tvorbou krátkých filmů a videoklipů své hudební skupiny Eliščin Band. Točil také pro Markétu Irglovou, Michala Hrůzu, Michala Horáčka, Anetu Langerovou a další. Budař píše a ilustruje knihy, skládá hudbu, zpívá své písně. Jako herec hrál nespočet rolí a získal čtyři České lvy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď